Pomor ribe u Moravici usled ispuštanja vode na Brusniku (VIDEO)

ARILJE – Veliki broj ribljih jedinki nastradao je u ariljskoj Moravici, usled naglog porasta vodostaja, nastalog ispuštanjem vode iz vodozahvata hidroelektrane Brusnik. Tom prilikom ispuštena je i velika količina mulja, pa su ribe nastradale uglavnom gušenjem.

Vodostaj je naglo narastao za nekoliko metara, tako da je reka poplavila priobalni deo, a potom se naglo povukla. Tom prilikom, najviše je nastradala riblja mlađ, ali bilo je pomora i među odraslim jedinkama.

„Do Virovačkog mosta izvađeno je oko pet tona ribe. Ljudi su u okolini vadili po 50 ili 100 kilograma klena ili krkuše. Voda je narasla oko tri metra, a potom je vodostaj opao za desetak minuta. Ja sam grabuljama vraćao ribu zaglavljenu u mulju pored obale. Beleli su im se trbusi u reci, kao sneg da je pao“, kaže Milutin Mitrović iz Trešnjevice, kroz čije imanje protiče Moravica.

Iz Ekološkog udruženja Rzav smatraju da se šteta teško može nadomestiti i novim poribljavanjem.

„Poribljavanje se vrši uglavnom jedinkama od desetak centimetara, pa će biti teško nadoknaditi odrasle jedinke. Nije ugrožen samo riblji fond, već i čitav biodiverzitet reke, jer mulja i dalje ima, a prema najavama iz Brusnika, biće ga još“, kaže Nataša Milivojević iz Ekološkog udruženja Rzav.

U udruženju smatraju da elektrana nije preventivno delovala u smeru izbegavanja ovakvih situacija.

„U samom startu, pre izgradnje elektrane, bilo je neophodno obezbediti prostor za akumuliranje mulja, kao i redovno čišćenje akumulacije. To, za ovih nešto više od godinu dana od početka rada elektrane, nije urađeno“, dodaje Milivojević.

S druge strane, direktor Brusnika ističe da je remont elektrane zakonski uređen, a da ne mogu da utiču na zagađenje reke od strane lokalne sredine.

„Kao što zakon nalaže, mi smo 5. avgusta prijavili početak remonta za 8. avgust, u tu svrhu je otpočeto sa kontrolisanim ispuštanjem akumulacije. Intenzitet ispuštanja morao je da bude takav da, uz vodu, evakuišemo i ribu, jer bi u ocednom ispuštanju sva riba ostala u mulju i uginula. Tokom pražnjenja akumulacije utvrdili smo dubok nanos mulja i postojala je ipak opasnost da riba ostane zaglavljena u mulju. Zato je završni deo evakuacije vode sa ribom morao da bude intenzivan. Nažalost i u ovom slučaju deo ribe je uginuo, ali je ogroman deo spašen mulja. Nažalost, reka je pretvorena u otvorenu kanalizaciju i uzvodno skoro sve fabrike i domaćinstva svoju kanalizaciju izlivaju u reku“, u dopisu je istakao Miško Bešikić, direktor MHE Brusnik.

Prema proceni meštana, biće neophodno makar nedelju dana da se mulj ukloni iz reke, ukoliko ne bude novih ispuštanja.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.