Zabranjena izgradnja hidroelektrana u zaštićenim područjima

SRBIJA – Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije, koji bi trebalo da omogući nove investicije u obnovljive izvore i povećanje učešća u ukupnoj proizvodnji energije. Zakonom se uvodi i zabrana izgradnje hidroelektrana bilo kog tipa i snage u zaštićenim područjima.

Kao važna novina Zakona je veće uključivanje građana u energetsku tranziciju uvođenjem instituta kupca-proizvođača, tako da će građani moći da postavljanjem solarnih panela na krovovima proizvode električnu energiju za svoje potrebe, time umanje račun za utrošenu električnu energiju, a viškove plasiraju u mrežu.

Skupština Srbije
Foto: rtv.rs

Poslanici su izglasali i Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, koji bi trebalo da omogući ostvarivanje ušteda energije, sigurnost snabdevanja, smanjenje uticaja energetskog sektora na životnu sredinu i klimatske promene i da doprinese održivom korišćenju prirodnih i drugih resursa.

Novim rešenjima predviđeno je osnivanje Uprave za finansiranje i podsticanje enegetske efikasnosti u sastavu Ministarstva rudarstva i energetike, koja će građanima olakšati dobijanje subvencija za zamenu prozora, vrata, izolacije fasada i grejnih sistema.

Subvencije Uprave će iznositi 25 odsto, koliko će finansirati i jedinice lokalne samouprave, a predviđeno je učešće građana u iznosu od 50 odsto.

Takođe usvojen je i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji bi trebalo da stvori uslove za efikasnije i održivo upravljanje mineralnim i drugim geološkim resursima Srbije i povećanje investicija u geološka istraživanja i rudarstvo.

Potvrđene mineralne rezerve u Srbiji iznose približno 200 milijardi dolara i jedan od ciljeva je da se efikasnijim korišćenjem rudnog bogatstva poveća učešće rudarskog sektora u BDP-u sa sadašnjih 1,9 odsto na 4 do 5 odsto u narednih pet godina.

Izvor: Vlada Srbije

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.