Užice primer dobre prakse na ostvarivanju ciljeva održivog razvoja (VIDEO)

UŽICE-Užice je bilo domaćin studijske posete predstavnika lokalnih samouprava iz Gruzije,Jermenije,Tadžigistana i Severne Makedonije ,u organizaciji Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) .Cilj posete bila je razmena iskustava iz oblasti održivog razvoja,a Užice je odabrano kao primer dobre prakse u izradi Plana razvoja 2023-2030. godine.

„Tokom izrade strateškog razvojnog plana ostvaren je širok društveni dijalog.Preko 100 konsultativnih sastanaka je održano sa mladima,poljoprivrednicima,preduzetnicima,predstavnicima civilnog drušva,privrednicima ,što je dovelo do toga da Užice dobije kvalitetan Plan razvoja „,naglasio je predsednik Skupštine grada Branislav Mitrović.

Tatjana Rajneš iz GIZ-a navela je da je ideja da se u Srbiji prikažu primeri dobre prakse implementacije Agende 2030 Ujedinjenih nacija,koja je univerzalna strategija i od država potpisnica se očekuje da mobilišu sve resurse,kako bi ciljevi održivog razvoja bili ostvareni do 2030.godine.

„Svuda se kasni sa implementacijom Agende 2030 i sa ciljevima koji su donekle i nedostižni,ali mi u Srbiji imamo primere dobre prakse,među kojima je i Užice.Nastavićemo da radimo na implementaciji ciljeva održivog razvoja,jer možemo da inorišemo nametnutu agendu,ali ne možemo da ignorišemo probleme koji i dalje postoje“ ,rekla je Rajneš.

Manana Narimanidze ,gradonačelnica iz Gruzije istakla je da je za sve učesnike studijske posete bitno da nauče iz iskustva Srbije,koja je otišla daleko po pitanju održivog razvoja.

„Tim putem bi i mi u Gruziji voleli da idemo i želja nam je da saznamo kako je Srbija stigla do stanja u kojem je sada „,rekla je Manana.

Istom rezultatu nada se i Dalerjon Mahmudov iz Ministarstva ekonomije i trgovine Tadžikistana

“Imamo mogućnost da čujemo vaša iskustva i znanja, a posle i da ih primenimo u našoj zemlji sa ciljem održivog razvoja . Republika Tadžikistan je usvojila niz zakona i podzakonskih akata i to svih 17 ciljeva, a sada nastavljamo da radimo na njihovom ostvarivanju, ali i na razvoju novih zakonskih okvira koji će nam pomoći na tom putu”,naglasio je Dalejron.

Varazdat Mheryan iz Jermenije navela je da i ova zemlja ima napredak u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja ,kao i Srbija i da mogu da razmene iskustva.

Agenda 2030 sastoji se od 17 ciljeva održivog razvoja, koji su podeljeni u tri ključne dimenzije: ekonomsku, socijalnu i dimenziju zaštite životne sredine. Važno je napomenuti da je suština održivog razvoja u tome da su svi ciljevi međuzavisni i podjednako važni, te da jedan cilj nije moguće u potpunosti ostvariti bez ostvarivanja ostalih ciljeva.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.