Simpozijum sportskih novinara održan u Skoplju

SKOPLJE – U svečanoj sali parlamenta Severne Makedonije, Sobranje, održan je godišnjim Samit sportskih novinara jugoistočne Evrope.

Predsedniku Olimpijskog komiteta Srbije  Božidaru Maljkoviću, uručeno je visoko priznanje Olimpijskog komiteta Severne Makedonije „Zlatna Olimpija“ za doprinos razvoju olimpijzma i sprota. Samitu je prisustvovala i delegacija sportskih novinara Srbije, koju su činili sportski novinari iz Užica, Nove Varoši i Kraljeva.

Skup je počeo dodelom nagrade za zasluge u sportu legendarnom makedonskom  maratoncu Dikiju Bojadžiju koju mu je uručio ministar unutršnjih poslova Republike S. Makedonije Oliver Spasovski.  Posle ovoga, Danijel Dimovski predsednik MOK-a uručio je Božidaru Maljković, visoko priznanje “Zlatnu olimpijadu”  Majković koji je nedavno primljen i u kuću slavnih španske košarke, najtrofejniji evropski trener ikada, zahvalivši se na visokom priznanju, osvrnuo se i na problem:

Sportski novinari Balkana
Foto: Tv MOK

-Imam brojne prijatelje u Makedoniji koje izuzetno cenim i poštujem. Hvala im što su prepoznali moj rad i zalaganje. Ovde sam održao brojne seminare i pokazne treninge a ovo je dokaz da oni to cene. Olimpijski komiteti Srbije i Severne Makedonije imaju dobru saradnju koja će biti još jača u budućnosti.- rekao je Maljković i dodao:

– Sama Olimpijada je specifična, posebna i slučaj za sebe. Ne postoji takmičenja koje je tako jako, pa čak to nije ni Svetsko prvenstvo u fudbalu. Često i sam plasman na Olimpijske igre puno znači. Sport je danas veliki biznis, a priznaćete da ćemo uskoro imati milijarde debele dece i neće imati ko da se bavi sportom. Kada sam došao u Olimpijski komitet uveo sam tri pravila koja se poštuju kao sveto pismo, I to ista ona koja sam koristio kao trener. Prvo je količina uloženog rada i što znači da  niko ne može da radi više od mene i ako grešim ja ću količinu svoga rada da  kompenzujem i počistim tu grešku. Drugo pravilo je  daj najviše što možeš toga dana i mirno spavaj!  Najveća nesreća za sportiste je kada se završi utakmica i izgubi, a onda legne u krevet i zna da nije dao sve pd sebe, da je ekonomisao. Treća pravilo je pomalo šaljivo ali istinito! Mi u olimpijskom komitetu  bi da kupimo mnoge stvari, ali ako može džabe da ih dobijemo. I mi to veoma uspešno radimo. I reći ću vam još i ovo da danas nedostaje dobrih trenera. Nema ljudi, tenera koji su spremni da obuku trenerku pa i ako zatreba, u njoj i da prespavaju. Danas se uzme kompijuter, pa se deci pokazuje to što je viđeno na računaru. Od celog broja srpske dece 68 posto ima nedostatke i deformitete., od njih samo 12 posto se bavi sportom  a samo četiri posto trenira pod nadzorom trenera. Ne možemo ceniti srpski sport po Novaku Đokoviću, Ivani Španović, Milici Mandić. Šta će se desiti kada oni odu? U moje vreme professor fizičkog je bio najveći odgajivač I edukator. Profesor fizičkog je taj koji me je naučio da se dignem kada padnem, i nastavim dalje još jači. Vratimo profesore fizičkog i trenere na pijedestal koji zaslužuju- poručio jr Božidar Maljković.

Olimpijski komiteti dve države, Severne Makedonije i Srbije,  imaju dugogodišnuju dobru saradnju, koja je postala još dinamičnija  idući u susret Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine .  Danijel Dimovski predsednik MOK-a je istakao:

-Drago je što se ovaj simpozijum održava kod nas u Skoplju i u našem Parlamentu. Naš novi Zakon o sportu je veoma važan i u njegovom kreiranju treba da učestvuju svi koji se bave sportom. Lično mislim da kada nema konstruktivnih predloga, neće biti ni pravih rešenja.  Zakon treba da bude alatka koju ćemo da koristimo a ne prepreka koju ćemo da se trudimo da preskočimo. Vreme je da učestvujemo u odlučivanju jer naš sport to zaslužuje. 

Vasil Tupurkovski počasni predsednik MOK-a je između ostalog rekao:

-Bili smo angažovani oko brojnih projekata, ali moramo biti mnogo bolje organizovani kako bi konačni rezultati bili znatno bolji. Možemo sve to popraviti ali je neophodno  da uzmemo još jednom sve te projekte od nacionalnog interesa i da ih postavimo na nov način. Ovo govorim ne sa lošom namerom niti da nekoga napadam, već da svi zajedno krenemo napred, sada će biti angažovana i Sobranja, pa neće biti bežanja od aktivnosti i odgovornosti. Moramo shvatiti značaj i ulogu sporta. 

Članovi Udruženja u društvu Božidara Maljkovića
Foto: Tv MOK

Simpozijum sportskih novinara u Skoplju  obuhvatio je nekoliko tema, među kojima su bezbednost sportskih takmičenja, novi makedonski zakon o sportu, rad sa mlađim kategorijama, kao i iskustva zemalja iz okruženja, o kome su govorili između ostalih i naše kolege iz Hrvatske i Crne Gore. 

Jura Ozmec generalni sekretar AIPS je rekao:

-Sportski novinar je spona između sportista I javnosti. Da nema medija, da nema nas sportskih novinara, jednostavno sport ne bi imao komunikaciju prema javnosti. Boža Maljković je sjajno rekao nekoliko misli o time šta znači biti trener u sportu, ali ni trener, klub, ni sport bez novinara ne postoji. Većina mojim mladih kolega misli da treba da piše samo o Ronaldu, Mesiju. NBA, itd. Ali to nije tako. Svaki sportski novinar mora znati šta se događa I u mlađim selekcijama a posebno u klubovima koji su tek okupili mlade koji žele da se bave sportom. Neki roditelj je odlučio da mu dete neće sedeti kod kuće, već će kranuti da se bavi sportom I bravo za njega. Zato ajmo da ove roditelje nagradimao, moramo reći da je to podvig i javno mu zahvaliti. Mi u Hrvatskoj imamo problem jer nam se trećina ljudi iselila i odvela decu sa sobom i mi više nemamo bazu. Zato mi sportski novinari moramo dati roditeljima podršku, ali ne svima. Roditelju koji ima novac  je lako, ali šta je sa  roditeljima koji nemaju novca da plate, tu država mora da omogući deci da se besplatno bave sportom. Mi novinari  moramo početi pisati o tome, jer  ako ne počnemo pisati urušće nam se čitav sport, jer neće više imati ko da se bavi sportom. 

Udruženje Sportskih novinara Crne Gore
Foto: S.Petković

Veselin Drljević predsednik USN Crne Gore je predočio domaćinima mogućnosti sportskog turzma:

-Sportski turizam je oblast koja ima budućnost, oblast u kojoj je Antalija napravili imperiju. Sportski turizam daje mogućnosti naročito primorskim gradovima, ali I gradovima kao što je Ohrid I Dojran koji imaju izuzetne potencijale. U sportski turizam kao I u sportske objekte mora da se ulaže, ali to je najjači I najbrže vraćeni novac kroz sport. Treba ozbiljno razmišljati u tom pravcu – poručio je Drljević.

Sastanku u Skoplju pored sportskih novinara Jugoistočne Evrope, prisustvovala su I brojna poznata imena makedonskog I balkanskog sporta, kojima su uručena priznanja za doprinos razvoju sporta i za postignute rezultate. 

Simpozijum u Skoplju održan je u organizaciji Asocijacije sportskih novinara Jugoistočne Evrope I Makedonskog olimpijskog komiteta. Tema je bila “Uticaj sporta na zdravlje I zdrave stilove života”. A dobri i jedinstveni domaćini  bili su kolege iz Udruženja sportskih novinara Makedonije, predvođeni legendom sportskog novinarstva Boškom Trpeski . Kolega Trpeski je predsedavao skupom, uz podršku  Todora Brajkovića kolege iz Crne Gore koji je i generalni sekretar Asocijacije sportskih novinara jugoistočne Evrope.  Skup u Skupštini Severne Makedonije pored predstavnika sedme sile, prisustovalo je oko 200 sportista i sportskih radnika, a otvorio ga je ministar Unutrašnjih poslova Makednije Oliver Spasovski. Za govornicom su se smenjivali oratori među kojima, pored već pomenutih, Vlatko Nedelkovski, dekan Fakulteta za sport i zdravlje iz Skoplja, Maksim Dimitrevski, predsjednik opštine Kumanovo, Nano Ružin, Lazar Nanev, Trifun Kostovski, Elena Velkovska, Rade Georgijevski i Čedo Sazdovski.

Na skupu su uručena posebna priznanja za Dikija Bojadžijeva, Miodraga Mićkovića, Dimeta Georgijeva, Fudbalsku akademiju Makedonije i Žensku fudbalsku ekipu „Blagoje Istatov“.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.