Nema radnika za seoske poslove (VIDEO)

PRIJEPOLJE – Dok mladi pokušavaju da pronađu posao u gradovima, već decenijama u selima je sve manje stanovnika. Retko ko od mladih želi da dođe u selo i da za dobru platu tu živi i radi. Takvih primera ima u skoro svim selima u Srbiji, a jedno se nalazi nedaleko od Prijepolja, u blizini granice sa Crnom Gorom.

Selo Zvijezd, na samo desetak kilometara od Prijepolja. Netaknuta priroda u bojama jeseni, mir i tišina, očigledno nisu dovoljni za život mladih. Onih koji su ostali danas u ovim krajevima je sve manje, a posla, sve je više.

„Što se tiče radne snage veliki je problem, deficitarno je. Niko neće na selu da radi. Teško se snalazim. Što se tiče uslova imaju sve obezbeđeno i stan i hranu i higijenu i dobru platu, al niko neće da radi,“ kaže Bogdan Dosković, vlasnik farme koza u prijepoljskom selu Zvijezd.

Foto: ZooMUE

Bogdan trenutno ima oko 80 koza, a već 15 godina bavi se proizvodnjom sira, mleka i surutke. Kaže da je problema sa radnom snagom bilo je i ranije, ali iz godine u godinu ta situacija se pogoršava. Sela su, dodaje, sistematski uništavana.

“Što se tiče seoskih poslova i same proizvodnje sira od kozjeg mleka, kao i prerađevina od mangulica sve je u redu. Ali što se tiče radne snage, tu je problem,” smatra Dosković.

Da bi farma funkcionisala, Bogdan je radnu snagu praktično i uvozio. Do nedavno, kod njega je radio mladi bračni par sa Kube. U potrazi za boljim životom, svoje putovanje nastavili su ka Španiji. Danas o kozama brine Jelenko.

“Volim prirodu, volim životinje, selo. Imam iskustva na ovakvim poslovima., Dugo već radim na ovakvim farmama. Čuvanje koza, muža, hranjenje je najbitnije,” kaže Drulović.

Foto: ZooMUE

Jelenko koji dane provodi sa kozama i ostalim životinjama, poručuje mladima da se vrate svojim korenima.

“Ja bi poručio svim mladima da se okrenu selu, đedovini, da dođu da žive na planini da vide šta je raj i lepota,” poručuje Jelenko.

Na farmi koza Bogdan Dosković, od marta do novembra, dnevno proizvodi između 20 i 30 kilograma sira. Isporučuje ga na tržište Beograda i Crnogorskog primorja, dok surutku za sada ne prodaje, mada je potržnja bila velika nakon pojave koronavirusa.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.