Lični podaci više izloženi zloupotrebi nego nekada (VIDEO)

UŽICE – U savremeno doba mnogo je teže zaštititi lične podatke od zloupotrebe nego pre nekoliko decenija, jedno je od mišljenja iznetih na panel diskusiji održanoj na temu praćenja sprovođenja novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Cilj panel diskusije je razmatranje primene novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i sagledavanje mogućnosti za njegovu bolju primenu. Nemogućnost jasnog razumevanja odredbi može dovesti do zloupotrebe podataka.

„Želimo da upoznamo ljude o primeni zakona iz 2019, koji je usaglašen sa neophodnom regulativom, ali jezički nije blizak građanima, čak ni onima koji imaju pravničko obrazovanje. Neophodno ga je dodatno menjati. Mladi na društvenim mrežama nikada ne gledaju politike privatnosti, pa se čude ako ti podaci budu zloupotrebljeni. Na neki način, odredbe postojećeg zakona su kao te politike privatnosti“, kaže Milan Marinović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Podaci su danas uglavnom u digitalnoj formi i lakše im je pristupiti i obraditi ih preko veštačke inteligencije, koja ih može i umnožiti. Teoretski, ogroman broj ljudi može znati lična interesovanja i mišljenja nekog pojedinca.

„Novi akt koji je usvojila Evropska unija ide ka povećanju zaštite od mogućih zloupotreba. Njime je obuhvaćen masovni video nadzor, koriščenje obrazovanja na negativan način… Tim aktom se definiše mogućnost za korišćenje takve tehnologije, kao u slučajevima otmice dece“, kaže Petar Antić, savetnik za vladavinu prava u GIZ-u, koji je zadužen za sprovođenje projektnih aktivnosti.

Panel diskusije, koje će u sklopu projektne podrške biti realizovane u narednom periodu u 15 odabranih jedinica lokalne samouprave, posebno su značajne i za podizanje svesti šire javnosti i informisanje građana.

Podršku organizaciji panel diskusija pruža projekat „Jačanje vladavine prava u Republici Srbiji“, a zajednički je finansiran od strane Evropske unije i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.