Godišnjica oslobođenja Srbije od Turaka (VIDEO)

UŽICE – Centralna manifestacija obeležavanja godišnjice predaje gradova Užica, Ljubovije, Šapca, Beograda, Smedereva i Kladova 1867.godine i oslobođenja Srbije od Turaka, održana je danas u Užicu.

Program je poče svečanim prijemom delegacija gradova u u užičkoj Gradskoj kući, nakon čega su poloćeni venci ispred Crkve Svetog Đorđa. U holu Gradskog kulturnog centra otvorena je izložba radova učenika osnovnih i srednjih škola sa konkursa „Knez Mihailo i oslobođenje Užica“, nakon čega su učenici Osnovne škole „Dimitrije Tucović“ iz Čajetine izveli program „O knezu Mihailu“.

„Godišnjica predaje ključeva šest naših gradova i konačno oslobađanje od turske vlasti se danas zvanično obeležava u Užicu, gradu bogate istorije i tradicije. Knezu Mihajlu su 1867. godine upravo ovi gradovi predati na čuvanje i upravljanje i time se otvara jedno novo poglavlje samostalnosti u istoriji srpskog naroda. Sa ponosom obeležavamo sve značajne datume u bogatoj istoriji, sa željom da ih nikada ne zaboravimo i ostavimo u nasleđe generacijama koje dolaze. I u ovoj godini kada je Užice nacionalna prestonica kultura, sećamo se naših heroja i ljudi koji su iza sebe ostavili velkika dela neki u viduz borbe, neki u vidu pregovora, a neki gradeći temlje svega ovoga što danas imamo. Sećamo se i nikada ih ne zaboravljamo i to dokazujemo danas, time što im odajemo dužnu počast i poštovanje“, rekla je gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević.

Velika je čast što se danas u Užicu obeležava ovako važna godišnjica, kaže predsednik Saveza Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912.-1920.godine, Ivan Stratimirović.

„Savez potomaka ratnika Srbije 1912.-1920.  je osnovan naredbom Kralja Petra još 1908.godine kao jedna poluvojna organizacija, jer se znalo tada, posle anekcije Bosne i Hercegovne od strane Austro-ugarske, i agresivnih izraženih namera protiv Srbije i srpskog naroda, šta će da usledi.Đeneral Boža Janković je bio taj koji je dobio zadatak da tu organizaciju osnuje i on je to savršeno organizovao. Narodna odbrana je bila veliki oslonac tadašnje države, Kraljevine Srbije, da uspe da se onako fantastično odbrani 1914.godine i tada najmoćniju silu u Evropi najuri preko reke Drine. 1915.godina je bila teška. I Austro- ugarska i Nemačka i Bugrarska, koja je pre toga potpisala prijateljstvo sa Srbijom, napale su i proterale srpsku Vladu i vojsku, koja se ipak 1918.godine vratila i pobednički oslobodila zemlju“, podsetio je predsednik Saveza Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912.-1920., Ivan Stratimirović .

Danas je veliki datum u dugoj i teškoj istoriji Srbije, jer obeležavamo 157. godina od predaje gradova Knjazu Mihailu i Kneževini Srbiji, rekao je potpredsednik Saveza Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912.-1920., Hadži Sreten Cvetojević.

„Danas je i 28. godina kako Republilčki odbrobor saveza Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912.-1920 i gradovi domaćini Užice, Ljubovija, Šabac, Beograd, Smederevo i Kladovo obelčežavaju ovaj značajan datum iz istorije Srbije. Ovo je dan kada se Srbija velikom i mudrom diplomatskom pobedom Knjaza Mihaila bezu ispaljenog metka, ispratila turske vojnike i tursko stanovništvo brodom „Deligrad“, od današnjeg datuma do 26. aprila, zaključno sa kladovskom trđavom. Hvala gradu Užicu koji je peti put domaćin i u kome su ovi susreti počeli 1996.godine. Malo je država u svetu sa ovakvom istorijom i ovakvom diplomatskom pobedom“, rekao je Hadži Sreten Cvetojević.

 Na kraju obeležavanja ovog važnog datuma, gosti su posetili Legat Radovana Popovića u užičkom Istorijskom arhivu, kao i Narodni muzej Užice.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.