Deset odsto budžeta od poreza na imovinu (VIDEO)

UŽICE – Porez na imovinu je jedan od najznačajnih prihoda gradskog budžeta u Užicu. Član Gradskog veća za budžet i finansije, Miodrag Petković, kaže da je to u proseku oko deset odsto ukupnih prihoda u godišnjem budžetu, što je veoma značajno.

“Iz tih sredstava građanima se vraća kroz izdvajanja za izgradnju komunalne infrastrukture, kroz izdvajanja za obrazovanje, predškolsku ustanovu, sport, socijalnu politiku, za sve one stvari koje se finansiraju iz budžeta uobičajeno.“

Užičani spadaju u grupu revnosnijih platiša poreza, što je stvar dobre prakse i navika, ali i njihovog shvatanja značaja plaćanja poreza na imovinu, odnosno, svesni su da im se taj novac na neki način vraća.

“Građani Užica su generalno solidne poreske platiše. Naravno, treba uvek da se vodi računa, jer sva kašnejnja i docnje u plaćanju preza na imovinu, mogu do vesti i do kamata, što je veće opterećenje za naše sugrađane. Poruka za građane je da redovno plaćaju porez. Naša obaveza kao lokalne samouprave je da upravo ta sredstva, koja naplatimo od građana, vratimo u infrastrukturu, obrazovanje, za socijalnu politiku, sport, za mere iz oblasti energertske efikasnosti i ono što se uobičajeno finansira iz budžeta.“

Iskustveni podaci iz poslednjih godina pokazuju da su ti prihodi prosečno oko deset odsto. Nekad je to više, a nekad manje od tog procenta, u zavisnosti od ostvarenog budžeta.

„Poslednjihi godina smo imali situaciju da je opadalo učešće po osnovu poreza na imovinu, jer smo uvećavali budžet po osnovu zdravih tekućih prihoda, koji dolazi po osnovu poreza na zarade građane, što ukazuje na dobru zaposlenost i rast plata, pa se više sredstava inkasira u budžet. Sa druge strane mi nismo menjali poreske stope. Spadamo u lokalne samouprave koje primenjuju nešto niže poreske stope, nego što su zakonom maksimalno definisane, što je jedan od elemenata kojim se utvrđuje porez na imovinu u jednoj godini. Tu su nešto niže stope, nego kod većine lokalnih samouprava. Ima i onaj deo koji ne zavisi od nas, već od prometa nekretinina i on takođe utiče na visinu poreske osnovice.“

Imajući u vidu da se porez nije značajno uvećavao u godinama iza nas i da se nisu menjale poreske stope, Petković kaže i da nije dolazilo do promena u učeću poreza na imovinu u gradskom budžetu. Prema poslednjim podacima, na buždet od oko 4,2 milijarde, taj iznos je oko devet odsto, odnosno, 360 do 370 miliona dinara.

Projekat “Odgovorne  lokalne  finansije  i  uključivanje  građana” podržava Švajcarska vlada, a sprovodi Helvetas Swiss Interooperation

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.