Brak Ane i Džadža funkcioniše uprkos udaljenosti (VIDEO)
UŽICE – Ana iz Užica u braku je sa Džadžom, Nigerijcem poreklom iz Londona. I pored činjenice da on najveći deo vremena provodi u Dablinu, gde boravi poslom, njihov brak uspešno funkcioniše.
Džadž je rođen u severnom Londonu, deo života proveo je u Nigeriji i za sebe kaže da je ponosni pripadnik naroda Ibo. Anu je upoznao tokom jedne posete Srbiji.
„Užice mi se dopalo jer mi deluje kao opušteniji grad. Posebno mi se dopala rakija. Iako su me plašili pre dolaska u Srbiju da ću se suočiti sa rasizmom, nisam imao tih problema. Dopada mi se i to što ljudi ovde gravitiraju oko porodice, slično je u Africi“, kaže Džadž Mekstenhoup.
Na Srbiju se brzo privikao, ali su mu najveći problem predstavljali običaji i hrana.
„U Srbiji sam u početku jeo samo banane i kikiriki, bilo je zaista komplikovano. U Londonu imate zastupljene različite kuhinje, ovde je to bilo dosta drugačije, ali sam se navikao“, dodaje Džadž, koji posebno voli pečenje i jelo koje naziva „ljuto jaje“.
Džadž i Ana imaju tri ćerke koje nose imena po Ibo i po srpskoj tradiciji. Zovu se Keleja Teodora, Kasiem Kasija i Obim Lenka, koja je najstarija i po sopstvenoj želji nedavno je krštena po pravoslavnom obredu.
„Njima je srpski jezik maternji, oboje smo želeli da prvo njega savladaju, jer je komplikovaniji. Obi je već krenula da uči engleski i komunicira sa tatom, a ostale dve ćerke će uskoro krenuti da uče“, kaže Ana Mekstanhoup.
I pored činjenice da uspevaju da funkcionišu „na daljinu“ ističu da im nije lako da prevaziđu fizičku udaljenost tokom većeg dela godine.
„Ponekad može biti zaista teško. Iako sam stalno u kontaktu sa porodicom, nije isto kao kada sam tu sa njima, pa nekada odemo i na zajedničko putovanje“, kaže Džadž.
„Najviše nam je to teško zbog dece, potrebno je da im oba roditelja budu prisutni u životima. Ali, za sada se borimo sa tim“, dodaje Ana.
Još uvek nisu odlučili gde bi mogli da nastave zajednički život. Srbija im deluje praktičnije, s obzirom na veće troškove života u Britaniji. Dablin im deluje kao bolja opcija od Londona, a za sada isključuju mogućnost odlaska u Nigeriju, koju bi želeli da posete kada im se ukaže prilika za to.