Stavili ste letnje gume, a pao je sneg – da li možete biti kažnjeni?

Šta se dešava kada “u roku” postavite letnje pneumatike  na svoje vozilo, a nekoliko dana kasnije vas dočeka sneg?

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima ne propisuje izričitu obavezu vožnje letnjim gumama, već se prvi dan ovog meseca uzima kao datum prestanka važenja obaveze korišćenja zimskih guma.

Osim obaveze da se u periodu od 1. novembra do 1. aprila koriste zimske gume i to isključivo ukoliko su putevi “prekriveni snegom, ledom i poledicom”, isti princip se prenosi i na snežno jutro u aprilu, odnosno u vreme kada više niste zakonski obavezni da imate na točkovima zimske pneumatike.

Putevi, sneg
Foto: ZooMUE

Šta kaže zakon?

Formalno-pravno gledano, vozač ne sme biti kažnjen zbog letnjih guma, ako ga zaustavi saobraćajna policija. Zimski pneumatici posle 1. aprila nisu obavezni, te ovo nije prekršaj, navode Novosti.

Zakonski gledano, bićete sigurni od eventualnih kazni i prekršaja.

Šta kažu stručnjaci?

Struka preporučuje drugačiji pristup. Ukoliko zima potraje i pređe i u april – zadržite svoje zimske pneumatike još neko vreme. Ukoliko ste ipak već zamenili – potrebno je da kod vulkanizera vratite zimske gume na svoja vozila dokle god traju zimski uslovi vožnje.

Trošak je, naravno veći, ali je značaj za bezbednost u saboraćaju nemerljiv. Ovo se naročito preporučuje vozačima koji češće voze planinskim putevima, gde će se zimski uslovi zadržati jako dugo.

Inače, i AMSS je 1. aprila izdao saopštenje u kom su napisali da zbog promenljivih uslova vožnje početkom proleća ne treba žuriti sa zamenom zimskog seta pneumatika.

Novosti

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.