Odeća, priroda i zagađenje (VIDEO)

UŽICE – Svake godine u Srbiji proda se preko 80.000 tona odeće, odnosno 12 kilograma garderobe po osobi, pokazalo je istraživanje Centra za unapređenje životne sredine. Ljudi se retko zapitaju gde ona završi kada se baci i kakve posledice ima po životnu sredinu, a jedan od načina da se smanji zagađenje jeste kupovina polovne garderobe.

Brza moda jedna je od većih zagađivača životne sredine. To su brendovi koji naprave i do 50 kolekcija godišnje, a one su uglavnom lošijeg kvaliteta koja šteti okolini isto koliko i plastična flaša ili kesa.

„Kolekcije se brzo menjaju. Ima dosta nekvalitetnog tekstila. To su proizvodi koji posle jedne upotrebe teško da mogu opet da se iskoriste. Takođe, brendovi često menjaju svoje kolekcije i moram da napomenem da je to veoma štetno za prirodu“, govori Marina Tucović iz Ženskog centra.

U centar za reciklažu mesečno stiže oko jedne tone garderobe.

„Kod nas najviše pristiže dečija odeća i to je uglavnom nova, nekorišćena roba. To nije ni čudno jer deca brzo rastu, a posle dečije najčešće dobijamo žensku odeću. Najmanje nam pristiže muška garderoba“, rekla je Tucović.

Prodavnice polovne garderobe sve su popularnije. U njima se mogu pronaći kvalitetni, brendirani proizvodi, a najčešći razlog zašto građani kupuju u ovakvim radnjama jesu niske cene.

Jedan od načina da se izbegne prekomerno zagađivanje životne sredine je doniranje ili reciklaža odeće, a deo rešenja je i manja kupovina.

You may also like...