Neraskidiva veza Užica i Dubrovnika

UŽICE – Dubrovački arhiv je očuvaniji od mnogih drugih evropskih arhiva, a njegova građa je pod zaštitom od 16. veka. Užičanin Ljuba Stojanović je ostvario možda najdirektniju vezu sa Dubrovačkim arhivom, a do danas je najveći izdavač starih srpskih spomenika koga smo ikada imali, poručila je na okruglom stolu u Užicu „Stari Dubrovnik i Užice“ profesorka Ljiljana Kostić.

Na okruglom stolu “Stari Dubrovnik i Užice” o kulturološkim vezama ova dva grada govorili su Vidan Nikolić, redovni profesor na Pedagoškom fakultetu u Užicu, Ljiljana Kostić, vanredni profesor na Pedagoškom fakultetu u Užicu i Slavko Petaković, redovni profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu.

Užice Dubrovnik
Foto: Grad Užice

O Dubrovniku u svojim romanima i o tome šta ga je privuklo da piše, ali i sneva o tom gradu pričao je profesor Vidan Nikolić.

„Ja bih pre govorio, ne o posledicama, već o uzrocima odakle Dubrovnik u mojim romanima. Rođen sam u jednom zabačenom selu u Zaovinama u kome nije bilo ni struje ni vodovoda, ali je u selo došao jedan ambiciozan mlad nastavnik fizičkog vaspitanja Jovan Desnica. On nam je otprilike rekao ovako: svi morate naučiti da skijate i svi morate videti Dubrovnik. Od Zaovina do Višegrada išli smo tri sata peške, a onda vozom na tri šine, kako bi videli taj impresivan grad”, ispričao je Nikolić, opisavši Dubrovnik kao malo raskršće između kopna i mora, uzmeđu istoka i zapada, između Turske i Ugarske, između Srbije i Bosne. Inspiraciju da piše o Dubrovniku Nikolić je nalazio u narodnoj poeziji, ali i u pričama svoga brata koji je tu služio vojsku.

O sponi koju je Ljuba Stojanović izgradio sa ovim gradom, pre svega preko Dubrovačkog arhiva, govorila je Ljiljana Kostić. Ona je objasnila da je Dubrovački arhiv jedno od mesta koje ima izuzetan značaj za istoriju srpskog naroda i za srpsku književnost i kulturu uopšte.

„Očuvaniji je od mnogih drugih evropskih arhiva, a njegova građa je pod zaštitom od 16. veka. Užičanin Ljuba Stojanović je ostvario možda najdirektniju vezu sa Dubrovačkim arhivom. Do dana današnjeg najveći je izdavač starih srpskih spomenika koga smo ikada imali”, rekla je Kostić napomenuvši da je podršku za publikovanje starih srpskih rukopisa Stojanović imao od svojih profesora Stojana Novakovića i Momčila Ivanića. Oni su verovali da je upravo on predodređen za taj posao.

O književnim i kulturnim relacijama između Užica i Dubrovnika govorio je profesor dr Slavko Petaković. Petaković je naveo da su mnogi pisci u svoja dela utkali dubrovačke motive. Samo neki od njih su: Vidan Nikolić, Ljubomir Simović, Dobrilo Nenadić, Miloš Crnjanski, Ivan V. Lalić, Milorad Pavić, Ivo Andrić, Danilo Kiš (napisao scenario za film o Marinu Držiću koji nikada nije realizovan). Ispričao je brojne anegdote.  Jedna od njih govori o braći Vojinović, užičkim knezovima koji nikada nisu bili u Užicu.

Snimak Okruglog stola Dubrovnik i Užice može se pogledati na Youtube kanalu Narodne biblioteke Užice.

Izvor: Grad Užice

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.