Najavljena izrada novog akta o klisuri Đetinje (VIDEO)

UŽICE – Predlog „Odluke o proglašenju Predela izuzetnih odluka klisura Đetinje“ više godina je čekao na usvajanje. Građanska čitaonica Libergraf, peticijom koju je potpisalo 1275 građana, zatražila je u međuvremenu da se održi nova javna rasprava o ovom pitanju, a prema najavama nadležnih, u pripremi je izrada novog akta.

Osim neusklađenosti sa zakonskom regulativom, iz Libergrafa kao problem aktuelnog predloga ističu da se njime dozvoljava izgradnja ugostiteljskih i turističkih objekata na ovom području, što nije u skladu sa planiranom zaštitom.

„Ako izgradite ugostiteljski objekat, morate rešiti pitanje toaleta. Kako će se to rešiti? Možda pravljenjem septičkih jama, a ionako smo svedoci zagađenja reke. Ako je namera ovde dovoditi ljude da piju kafu i provode se, to mi je u suprotnosti sa funkcijom prirodnog dobra“, izjavio je Vladan Sinđić iz Libergrafa.

Kaže i da su sprovedeni radovi na asfaltiranju i postavljanju rasvete u suprotnosti sa svrhom proglašenja zaštićenog područja.

„Asfalt nije prirodan materijal, stoga je apsurdno to što je sve do Staparske banje asfaltirano, a nakon toga je saobraćaj zabranjen. Postavljena je rasveta, koja ometa noćne životinje koje ovde obitavaju“, dodaje Sinđić.

U najavi izrada novog akta o zaštiti klisure Đetinje
Foto:ZooMUE

Upravo životinjski svet mnogi vide kao najveće bogatstvo klisure Đetinje.

„Ovde obitava najveća fauna dnevnih leptira u Srbiji, preko sto vrsta, od kojih se sedam nalazi u „crvenoj knjizi“ zaštićenih vrsta. Zatim, tu su ptice selice, ptice grabljivice, preko 80 odsto vrsta sisara koji se mogu registrovati u Srbiji… A posebna lepota su pejzaži i geomorfološke karakteristike, kao i pešačke staze“, zaključuje Sinđić.

Klisura Đetinje i dalje čeka zvaničnu zaštitu
Foto:ZooMUE

Libergrafov pravni tim sastavio je sopstveni predlog Odluke, prema kojem u užem području klisure treba zabraniti izgradnju bilo čega, osim objekata za prezentaciju prirode, a eventualne ugostiteljske i turističke objekte treba dozvoliti samo u delu od Staparske banje do brane Vrutci.

S druge strane, najavljena je izrada novog akta s obzirom da je postojeći poslat na saglasnost u nadležno ministarstvo u julu, posle čega je usledila izmena „Zakona o zaštiti prirode“, čime je on izgubio validnost.

„Kada novi akt bude konačan, tražiće se saglasnost opštine Čajetina, na čijoj teritoriji se nalazi deo tog zaštićenog područja. Javnost će o javnom uvidu i javnoj raspravi biti blagovremeno obaveštena kada za to dođe vreme“, kaže gradski većnik za ekologiju, Nada Jovičić.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.