Kalcit – tajna čvrstine zlakuske grnčarije (VIDEO)

ZLAKUSA – Zlakuska grnčarija jedan je od proizvoda iz Srbije koji ima zaštitu geografskog porekla od strane UNESCO-a. Grnčari iz ovog užičkog sela kažu da su način pripreme nasledili od svojih predaka, a kao posebno važan element u pravljenja proizvoda ističu mineral kalcit, nekada korišćen i u ishrani stoke.

Neophodno je da kalcit bude zastupljen u smesi sa glinom u razmeri od najmanje 50 odsto. Promena ovog odnosa uticalo bi na kvalitet završnog proizvoda, koji se inače peče na temperaturi od 800 stepeni.

„Ako se stavi manje kalcita, onda posude pucaju. Ova glina nije obična, kopa se na 30 metara dubine, u njoj nema kamenčića niti žilica“, kaže grnčar Milojko Nikitović.

Kalcit se vadi iz obližnjeg majdana, uglavnom kopanjem.

„Ako bismo minirali, moglo bi da se dogodi da se pomešaju kamen i ono što mi zovemo „vrsta“ i to onda ne valja. Mora da bude sto posto čista „vrsta“, kaže grnčar Jovica Tešić

Neophodno je da kalcit prođe obradu pre nego što dospe do grnčara.

„Najpre se otkopa deo zemlje, nekada i kamena, posle čega se tovari na traktore i kod kuće meljemo drobilicama. Posle toga, usitnjeni kalcit se dodatno melje na mlinove čekićare, poput onih za kukuruz, dok ne dobijemo prah koji se meša sa glinom“, dodaje Tešić.

Upravo kalcit jedna je od tajni koje se tiču specifičnog ukusa koji imaju jela pripremljena u ovakvim posudama.

„Posuda bude veoma čista i nema nikakav ukus zemlje ili gline, na koji se žale ljudi koji spremaju u posudama napravljenim samo od gline. Kalcit sve to očisti“, dodaje Nikitović.

Iako obrada kalcita čini postupak proizvodnje grnčarije težim, meštani veruju da se to nadoknadi činjenicom da upravo on čini njihove proizvode prepoznatljivim širom sveta.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.