Jovančićević: Najveći ekološki akcident u Užicu (VIDEO)

UŽICE – Požar na deponiji Duboko je jedan od najvećih ekoloških akcidenata koji se desio u polednjih 15 ili 20 godina, izjavio je redovni profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu, Branimir Jovančićević, jedan od najvećih stručnjaka za ovu oblast.

On kaže da su 2011.godine, kada je deponija otvorena, svi su bili puni optimizma i nade da se nešto menja kada je upravljanje komunalnim otpadom u regionu. Nakon toga trebalo je da usledi druga fasada koja je podrazumevala apsolutnu kontrolu komunalnog otpada u regionu. Jovančićević kaže da se to nije desilo i ovo što se danas dešava je posledica javašluka i lošeg upravljanja u poslednjih 12 godina. Smatra da je trenutni požar veoma teško sanirati i posledce toga su emisije veoma štetinih zagađujućih supstanci.

“Najznačjanije je to što mi u Srbiji nemamo razvijen monitornig za praćenje onih zagađujućih suspstanci koje se oslobađaju pri ovakvim akcidentima. Mi ćemo danas da merimo te čuvene PM čestice ili okside azota, okside uljenika i okside sumpora, ali mi nemamo razrađene metode za merenje organskih polutanta, pre svega oni koji se nazivaju dugotrajne organske zagađujuće supstance, a među njima su najopasniji dioskini i furani, tako da mi zapravo ne znamo kakve su posledice, samo ih osećamo. Međutim, ne treba stavljati akcenat na PM čestice, koje su same po sebi opasne, postoji nešto mnogo opasnije od toga, a to su ti organski polutanti, a mi nemamo eksplicitan podatak koliko njih ima u vazduhu. Ja kao hemničar i profesor industrijske hemije i hemije zaštite životne sredine, znam da u takvim uslovima sagorevanja organske susptance koja se nalaze u komunalnom otpadu, su dioskini i furani  morali da se stvore. Oni su teški, teško migriraju i teško odlaze u gornje delove atmosfere. Ostaju u donjim delovima atmosfere, a često padaju i talože se u sedimente i na zemljšitu i u površinske i podzemne vode. A to je ono što je najopšasnije i proizilazi iz činjenice da su to najtoksičnije supstance. Došli smo do jednog podatka danas da su u jednom domaćinstvu u bliozini deponije dve krave stradale.To jeste šteta za domaćina , ali je to direktran pokazatelj opasnosti i štetnosti od emitovanja zagađujućih supstanci.”

Ovo je pitanje svih građana Užica, a ne politike, smatra Jovančićević i dodaje da će posledice ovog akcidenta biti dalekosežne.

“Požar se desio se zato što nije kontrolisana emisija metana i njegovo koncentrovanje koje se dobija mikrobiološkom razgradnjom organskom supstancom koja se nalazi u komunalnom otpadu. To je bilo u planu, jer to podrazumeva jedna sanitarna deponija, ne samo kontrolu emisije metana, već i kontrolu površinskih i podzemnih voda, zemljišta, sedimenata, to apsolutno nemamo. I samim tim sanitarnu deponiju mi pretvartamo u smetlište i na području grada Užica, pretvaramo je u Sarića osoja 2. Danas je situacija gora nego što je bila u nedelju i ponedeljak. Na žalost mislim da će u narednih nekoliko dana situacija biti sve lošija, do određenog nivoa. U datom trenutku moramo to zaustaviti. Mada će to biti teško jer je metan koncentrovan ispod površine,zbog toga što su odvodo za emisiju metana iz jedne takve sanitarne deponije, u zadnjih nekoliko godina bili zatrpavani, zatvarani i na taj način metan nije kontrolisan.”

Jovančićević zaključuje da će biti vrlo teško da se požar sanira, čak i ako kiša padne. U tom slučaju proces će biti opasan jer će požar nastaviti da tinja, a to su idelani uslovi za stvaranje dioksina i furana.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.