Bibliobubamare i Bibliopčelice u Požegi (VIDEO)

POŽEGA –  U prvih deset naslova koji se najviše čitaju prema statistici, u požeškoj Narodnoj biblioteci su dečje knjige. Možda je to upravo zbog programa koji realizuju duže od deset godina, kroz koji stimulišu decu da više čitaju. Zahvaljujući “Bibliobubamari” i “Bibliopčelici” veliki broj dece postaju redovni čitaoci.

 Oni su đaci prvaci. Naučili su sva štampana i pisana slova ćirilice. Sada, kada znaju sva slova, vreme je da počnu da čitaju i knjige. Da bi im bilo lakše, pomaže im požeška Narodna biblioteka.

Za prvake je čitanje zanimljivo i kako kažu tako “otvaraju” bogat rečnik. Od čitanja se raste i to hrani naš mozak, kažu požeški mališani.

Škola jeste mesto gde se kod dece stvara navika da čitaju, ali je program “Bibliobubamare” i “Bibliopčelica” odličan, kaže učiteljica Nataša Radosavljević. Smatra da sve štodeci nije nametnuto, već je njihova volja dece, ima bolje rezultate.

“Veoma je važno da deca steknu naviku da čitaju. To ovaj program “Bibliobubamare” i “Bibliopčelica” čini utičući odlično da deca steknu tu naviku. U ovo vreme digitalizacije i mobilnih trelefona, deca više vremena provode sa telefonom, nego sa knjigom”, kaže ova učiteljica.

Ovaj program realizuje se već 13 godina, kako bi se osnovci podostakli da više čitaju, ali i da to zavole. Mobilni telefoni i vizuelni sadržaji, deci su su danas mnogo priemčiviji nego knjiga.

“Osmislili smo da to bude jedan takmičarski program. Naravno, svi će biti pobednici, oni koji budu čitali i uživali. Imamo jedan kviz, nagrade, što je takođe važno, da ih motivišemo i sve to radimo zajedno sa roditeljima i učiteljima” objašnjava Danijela Skoković, iz Narodne biblioteke u Požegi.

Program traje četiri meseca, tokom drugog polugodišta, kada su prvaci savladali tehniku samostalnog čitanja.

“Dobijaju specijalnu karticu, na koju se lepe naleptnice za svaku pročitanu knjigu. Ne samo što čitaju oni pišu i dnevnik čitanja, koji treba da sumira ono što su pročitali, da zapišu neku lepu misao, da prepričaju neku nepoznatu reč. Na sve moguće načine se trudimo da ih podstaknemo da shvate koliko su važni knjiga i čitanje”, kaže Danijela Skoković.

Uz čitanje, deca su imala priliku da prošetaju i stazom zdravlja i znanja „Čitaj i šetaj“. Na njoj je izložena slikovnica „Arči i Dora“, koju su deca mogla da pročitaju kroz šetnju.

 

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.