Za socijalnu politiku 170 miliona dinara (VIDEO)

UŽICE- Grad Užice za oblast socijalne politike izdvojio je ove godine iz budžeta 170 miliona dinara. Ta sredstva se iz godine u godinu povećavaju, jer je sve veći broj korisnika, ali i usluga socijalne zaštite. Podsetimo, pre samo nekoliko godina, odnosno, 2016.godine, taj iznos na godišnjem nivou je bio 60 miliona dinara. Zbog vanrednih okolnosti i reabalansa, tokom godine iznos tog budžeta se uvek povećava za nekoliko miliona dinara.

“Kroz budžet socijalne politike se finansira mnogo stvari. Tu je finansiranje od organizacija civilnog društva, koje konkurišu svake godine sa svojim projektima, do invalidskih organizacija koje, takođe, imaju svoje konkurse, zatim vantelesdna oplodnja koju grad sufinansira i finansira, potom podrška za roditelje, odnosno, za nezaposlene majke, potom, za svako treće i naredno dete, đake prvake. Takođe, tu je finansiranje zajedno sa Crvnenim krstom, sa kojim zajedno delimo lanč pakete, dva puta godsišnje ili higijenske pakete, kao i socijalna kuhinja. U tom budžetu je finansiranje i devet usluga socijalne zaštite, koje se sprovode  kroz  Gradski centar za usluge socijalne zaštite, čiji je osnivač grad,” kaže Slobodan Grbić, član Gradskog veća za socijalnu politiku

I upravo za taj Centar opredeljno je najviše sredstava iz socijalnog budžeta grada. Za funkcionisanje i sve usluge koje pruža Gradski centar za socijalne usluge, izdvaja se 70 miliona dinara. Reč je o devet usluga, koje su licencirane i nekoliko koje nemaju licencu.

“Licencirane usluge su Dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju, koji u Užicu postoji dugi niz godina. Imamo nameru da pravimo i Dnevni boravak za odrasle sa smetnjama u razvoju. Za početak će to biti nelicencirana usluga, Klub za odrasle, sa željom da to postane licencirana usluga. Tu je i Pomoć u kući sa stara lica, takođe licencirana usluga, zatim lični pratilac deteta i usluga personalne asistencije. To su četiri licencirane usluge. A pored toga imamo pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju, prevoz korisinika dnevnog boravka i inkluzivni centar, i to su nelicencirane usluge”, kaže Grbić.

Slobodan Grbić, član Gradskog veća Užica
Foto: ZooMUE

Među tim programima je i osamostaljivanje uz podršku, kao i savetovalište za brak i porodicu, koje je od prošle godine prošireno programom za rad sa nasilnicima.  Užice finansira i rad 12  Udruženja osoba sa invaliditetom. Ponosni su što su ta udruženja uspešna, od kojih pojedina postoje i više od 50 godina.

“Oni su veliki partner i podrška Gradu Užicu. Sa druge strane grad se trudi da na svaki mogući način olakša rad tih udruženja. Jedan smo od retkih gradova koji ima posebnu budžetsku liniju kada je u pitanju finansiranje udruženja osoba sa invaliditetom. Ona se uvećava iz godine u godinu i za ovu godinu to je 14 miliona dinara. Nedavno je boravio i resorni ministar koji je oduševljen, jer se ta udruženja finansiraju iz republičkog budžeta, a sredstva koja grad izdvaja su značajno veća”, kaže Slobodan Grbić.

Na teritoriji Užica u okviru 12 udruženja osoba sa invaliditetom ima oko 2.500 članova. Procena je da ih je mnogo više, odnosno, oko 30 odsto ukupne populacije.

 “Mi smo u Udruženju zadovoljni podrškom koju imamo od grada, ali i drugih institucija. Neophodno je promosivsati prava, stvarati uslove, rešavati barijere i problem zapošljavanja. Problema ima i kontinuirano se rešavaju, ali jedan od najvećih su arhitektonske barijere, čije je rešavanje počelo 2006.godine, kroz projekat “Užice grad bez barijera”, kaže Predrag Bakić, iz Udruženja distrofičara Užica”.

 “Zadovoljni smo podrškom grada Užica, jer nam je ono osnovno omogućeno, a to su prostor, materijalni troškovi. Tako da mi možemo da se okrenemo ka projetima  zahvaljujući kojima će naš rad biti kvalitetniji, rekla je Zorica Mitrović, sekretar Udruženja za pomoć osobama sa autizmom.

I pored značajnog uvećanja budžeta za oblast socijalne politike, sredstava nikad nije dovoljno.

“Grad Užice je jedan od lidera kada je pružanje usluga socijalne zaštite. Mi imamo devet, i priremamo desetu uslugu. Mnoge lokalne samouprave imaju dve, tri usluge i obično su to nelicencirane usluge. Mi se trudimo maksimalno, a novca treba uvek više”, zaključio je lobodan Grbić, član Gradskog veća za socijalnu politiku

Projekat “Odgovorne  lokalne  finansije  i  uključivanje  građana” podržava Švajcarska vlada, a sprovodi Helvetas Swiss Interooperation

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.