Važno je podizanje ekološke svesti (VIDEO)
PRIBOJ – Reka Lim protiče kroz Crnu Goru, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu izvire iz Plavskog jezera u Crnoj Gori. Svoj put dug 220 kilometara završava ulivanjem u Drinu između Goražda i Višegrada.
Reka Lim pripada vodama prvog reda i u nadležnosti je Republike Srbije, kaže Dragan Ljeljen iz pribojske opštine. On dodaje da to nije razlog da beže od odgovornosti i prebacuju krivicu na nekog drugog za zagađenja reke.
“Pokušavamo da radimo na podizanju ekološke svesti, što je vrlo bitno. Mislim da je sistemski dosta toga u poslednje vreme urađeno i da su nam obale prilično čistije. Podsetiću da je recimo priobalje reke takođe u nadležnosti republike i onda imamo problem sa građanima koji pitaju zašto se ne pokosi trava, zašto se ne očisti. Mislim da pre svega imamo problem u svojim glavama, da jednostavno smeće ne smemo ostavljati. Ako smo mi izletnici, šetači, moramo ga pokupiti i odlagati na na određeno mesto. Posao lokalne samouprave je da inicira rešavanje tih problema koji nastanu, jer verovatno odozgo iz Beograda su oni manje vidljivi”, kaže Ljeljen.
Uz rešavanje problema zagađenja reke Lim, Opština Priboj, uporedo radi i na smanjenju drugih ekoloških problema.
“Mislim da je Priboj među opštinama u Srbiji koji je prednjačio u sprovođenju mera, a one su sa jedne strane povećanje energetske efikasnosti, a sa druge strane je smanjenje zagađenja vazduha i očuvanja životne sredine, tako da smo imali brojne mere koje zajednički realizuju ministarstvo i lokalna samourpava, pre svega kada je u pitanju energetska efikasnost, a to je zaštita objekata stambenih zgrada, zamenom termofasada, stolarije, krova, sa jedne strane. Sa druge strane je zamena individualnih ložišta u domaćinstvima, što je imalo izuzetno veliku prohodnost, s obizorm na teritorijalnu pokrivenost individualnih gazdinstava i da je to bio značajan faktor zagađenja. Jedan od bitnih faktora je izgradnja prve toplane na biomasu, gde smo sigurno smanjili zagađenja vazduha, samo recimo sumpordioskida je preko 90 procenata je smanjenje. Da ne govorimo o indirektno o povratznoj uzročno posledičnoj vezi, da smanujemo potrošnju energenata, a to je ovo šumsko blago koje nas okružuje. Vodimo akcije na pošumljavanju, ovde imamo i stazu zdravlja gde je zasađeno blizu hiljadu sadnica što će će svakako značiti zaštiti životne sredine, očivanju njenom, ali vazduha koji udišemo.”
Projekat “Lim za ponos, a ne na sramotu” sufinansira Opština Priboj