Vanredna situacija na Dubokom ostaje, stanje deponije stabilno (VIDEO)
UŽICE – Vanredna situacija na Regionalnoj deponiji „Duboko“ i dalje će biti na snazi, s tim da će biti dozvoljeno deponovanje neopasnog otpada od strane svih opština osnivača deponije koje su izmirile svoje obaveze iz prethodnog perioda, zaključeno je na sastanku Koordinacionog tela i kriznog štaba.
Na osnovu radova koji su izvedeni posle majskog požara na delu deponije stanje je ocenjeno kao pozitivno. Sanirano je 90 odsto tela deponije.
„Na osnovu izveštaja JKP „Duboko“ ocenjeno je da na telu deponije postoje i dalje određeni rizici, tako da je predloženo da vanredna situacija ostane na stanju do potpune sanacije. Postoji prostor za odlaganje neopasnog otpada iz Užica i svih ostalih opština osnivača, ali to važi samo za jedinice lokalne samouprave koje su ispunile obaveze prema Užicu i po pitanju eksproprijacije i prema JKP „Duboko“ po pitanju deponovanja otpada“, kaže pomoćnik gradonačelnice Predrag Gavović, dodajući da neek od opština nisu platile dug za eksproprijaciju još od osnivanja deponije. Do kraja godine svi bi trebalo da ispune te obaveze, što se očekuje i za dugovanja prema JKP „Duboko“.
Konkretno, komunalno preduzeće iz Čačka duguje novac za deponovanje otpada, a preduzeća iz Požege i Arilja za deponovanje i prevoz otpada.
„Obezbeđena su sredstva za proširenje tela deponije, kao i lokacijski uslovi za prostor zapremine dva miliona kubika, kao i lokacijski uslovi za postrojenje za preradu deponijske vode i za baklju kojom će se spaljivati gas. Ukoliko bude veća količina postoji mogućnost pravljenja energane, kako bi se od gasa proizvodila struja, a obezbeđeni su lokacijski uslovi i za kompostanu za preradu organskog otpada, koji tako neće ići na telo deponije“, kaže direktor JKP „Duboko“ Momir Milovanović.
Grupa građana „Da (ne) dišemo Duboko“ okupljena ispred deponije zahtevala je da u budućnosti „Duboko“ bude dostupno jedino za skladištenje otpada iz Užica. Takođe, protive se planovima za dalje proširenje tela deponije.
„Tražili su zatvaranje deponije bez obrazloženja šta bismo dalje radili sa smećem u samom gradu. Istraga o situaciji koja je nastala požarom će se temeljno sprovesti po ukidanju vanredne situacije. Peticija je legalan način za reagovanje svakog građanina, ali to ne daje osnov za referendum. Uslovi za raspisivanje referenduma jasno su definisani zakonom“, kaže predsednik gradske skupštine Branislav Mitrović.
(foto: arhiva)