Usvojen Izveštaj o izvršenju budžeta za prvih devet meseci ove godine
UŽICE – Odbornici Skupštine grada Užica usvojili su Odluku o utvrđivanju cena prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti poreza na imovinu za narednu godinu kao i Izveštaj o izvršenju budžeta za period januar-septembar ove godine. Četvrta sednica Skupštine grada Užica biće nastavljena u utorak 3. decembra u 10 časova.
Prema rečima gradonačelnice Užica Jelene Raković Radivojević odluka je utemeljena na Zakonu o porezima na imovinu i sve cene koje su utvrđene su rezultat ostvarenog prometa nepokretnosti.
“Jasno je da je ova odluka utemeljena isključivo u Zakonu o porezima na imovinu, i da su utvrđene cene rezultat ostvarenog prometa nepokretnosti, a da smo mi kao lokalna samouprava dužni da primenjujemo. Ako pogledamo šta ona donosi u praksi, možemo zaključiti da će ona kod jednog dela nepokretnosti doneti promene, i da su one isključivo rezultat realnih kretanja na tržištu nekretnina. Tu pre svega mislim na krajnji iznos poreza na imovinu za stanove, građevinsko zemljište, kao i poslovni prostor i garaže u udarnim zonama. Kod većeg broja nepokretnosti porez će ostati na istom nivou. Očigledno je da razlika, tamo gde je i bude, a kada se primeni metodologija obračuna poreza na imovinu, pogleda nominalni iznos, neće doneti velike promene za naše građane. Takođe važno je naglasiti da se svaki dinar koji gradski budžet inkasira od poreza na imovinu vraća u našu zajednicu. Od poreza na imovinu se finansiraju škole, vrtići, infrastruktura, socijalna politika, sport, kultura i sve one druge važne stvari za naše ljude”, naglasila je gradonačelnica.
Prema rečima Miodraga Petkovića člana Gradskog veća, za građane koji imaju stanove u četvrtoj zoni to će značiti veći porez za 180 dinara, odnosno 1800 dinara u prvoj zoni. U drugoj zoni gde je porez ove godine bio 5340 dinara, iznosiće oko 6000 dinara, u trećoj oko 4600 dinara, a u četvrtoj zoni biće 4270 dinara. Što se tiče poreza na kuće on ostaje na istom nivou, u prvoj, u drugoj blaga korekcija na 2200 dinara, trećoj ostaje 1700 dinara koliko je bio, kao i u četvrtoj 1500 dinara. Porez za lokal od 20 kvadrata u prvoj zoni korigovan je sa 5800 dinara na 7200 dinara, u drugoj zoni sa 2200 dinara na 2630 dinara. Petković je naglasio i da užička lokalna saomuprava primenjuje niže stope od dozvoljenih i to od 0,35 odsto.
Odbornici Skupštine grada Užica su usvojili i Izveštaj o izvršenju budžeta za prvih devet meseci ove godine. Prema rečima gradonačelnice Užica, taj izveštaj pokazuje nastavak izdvajanja za sve velike, kao i uslovno rečeno „male” stvari, koje su važne za naše sugrađane.
“Nastavili smo sa ulaganjima u zdravstvo, i pripremu za rekonstrukciju Zdravstvenog centra i Opšte bolnice, formiranje Centra za vantelesnu oplodnju ali i sanaciju ambulantni. Iza nas su rekonstrukcija ambulante u Sevojnu, seoskih ambulanti, rekonstrukcija i sanacija ATD-a, deo ulaganja u Dom zdravlja. Možete videti da je nabavljena i magnetna rezonanca. Realizujemo brojne projekte u oblasti zaštite životne sredine i mere u oblasti energetske efikasnosti. U ovoj godini smo započeli i projekat iz domena „Zelene agende” a koji se odnosi na energetsku sanaciju i rekonstrukciju zgrade Pozorišta, Gradskog bazena i zgrade u Staroj kasarni. Takođe, politika subvencija za građane pokazala se važnom i potpuno opravdanom. Pred nama je važan projekat Regionalnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda „Skrapež”. Ovaj projekat u narednim godinama u velikoj meri treba da reši, brojna nerešena, ili neadekvatno rešena pitanja kanalizacije u našem gradu. Jedan od prioriteta našeg delovanja, i što se može videti i u ovom devetomesečnom izveštaju, jeste snažan paket iz oblasti populacione politike. Uz sve one uvećane mere od strane države, mi kao grad izdvajamo novac za sve novorođene bebe, sredstva za nezaposlene porodilje, dodatno i za majke sa troje i više dece. U Izveštaju se može videti da smo i ove godine dodatno podržali đake prvake, realizujemo uvećanja izdvajanja za učeničke i studentske stipendije. Izgradili smo vrtić u Karanu i Kremnima. Imaćemo i vrtić u Zlakusi. Proširujemo, saniramo i rekonstruišemo gradske vrtiće. Gradimo vrtić na Carini. Vidimo u Izveštaju da velika sredstva izdvajamo za investicije, ali i zaista značajna sredstva za funkcionisanje naše Predškolske ustanove”.
Gradonačelnica je podsetila i da se značajna sredstva izdvajaju za obrazovanje, dalji razvoj turizma, oblast socijalne politike i poljoprivredu.
“Komunalne delatnosti su važne za sve naše ljude, pa pored uobičajenih izdvajanja, kao što u izveštaju možete i da vidite, dodatno ulažemo u komunalnu infrastrukturu, širenje vodovodne mreže i druge stvari. Preduzimamo mere i za realizaciju pitanja koje nas godinama prilično „tišti”. To je pitanje nedostajućih parkinga. Nedavno smo stvorili neophodne uslove pa nas uskoro očekuju sve one neophodne pripremne radnje, a kasnije i sama realizacija projekta javne garaže na lokaciji objekta „Desa Petronijević”. Realizujemo i druge projekte koje unapređuju saobraćajnu infrastrukturu, kao i pitanja iz dela unapređenja bezbednosti u saobraćaju. Izdvajamo značajna sredstva za tekuće popravke, održavanje, rekonstrukciju ulica i puteva, udruživanje sa građanima. U narednom periodu nas čeka realizacija LID projekta koja će omogućiti rekonstrukciju nekoliko važnih saobraćajnica”.
Ukazavši na specifične okolnosti vezano za situaciju u celom regionu, Evropi i svetu gradonačelnica je naglasila da to upućuje na dodatni oprez, najracionalnije moguće funkcionisanje, dobru selekciju prioriteta i najoptimalniju dinamiku njihove realizacije.
“Po prirodi stvari, potrebe i očekivanja su uvek iznad realnih realnih, a najmanje što nam treba jeste bilo kakva vrsta politikanstva ili populizma. Sam Izveštaj pravi jasnu razliku i meri koliko smo dodatno uradili, koliko više u odnosu na prethodni izveštaj, koliko više u odnosu na uporedive izveštaje prethodnih godina”.
GRAD UŽICE