„Tužilaštvo ne radi svoj posao, probudimo ga“: Više od 10 meseci od požara na deponiji Duboko (VIDEO)

UŽICE – Udruženje građana „Da ne dišemo Duboko“ održalo je danas protestni skup „Probudimo tužilaštvo“ ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Užicu.

Nezadovoljni građani okupili su se ispred Gradske kuće u Užicu, odakle je krenula protestna šetnja ka Osnovnom javnom tužilaštvu. Okupljanje, šetnju i skup ispred tužilaštva su pratili buka i povoci: „Buđenje“, „Pumpaj“…

Ispred zgrade tužilaštva okupljeni su zajedno 15 minuta ćutali kako bi odali počast za stradale u Novom Sadu.

Obratili su se i policiji, apelujući na užičke policajce koji će 15. marta biti u Beogradu da „nam čuvaju decu“.

„Okupili smo se jer je prošlo više od 10 meseci od katastrofalne ekološke katastrofe koja je zadesila naš grad, a niko nije procesuiran niti ima krivične odgovornosti. Tužilaštvo i dalje obmanjuje građane, obmanjuje javnost, prikupljaju se informacije, naručuje veštačenja, sve da se kupi vreme, da se zastraše svedoci, prikriju dokazi. Ako treba da prođe više od 10 meseci da bi se uopšte prikupile informacije, kada će da krene postupak, kada će odgovorni da budu sankcionisani“, pita Jovan Topalović iz Udruženja „Da ne dišemo Duboko.

Da tužilaštvo ne radi svoj posao“, kaže i Branko Nikolić iz „Da ne dišemo Duboko“.

„Mi smo još krajem novembra, početkom decembra podneli krivične prijave protiv odgovornih za stanje na deponiji, jer je dve godine radila bez dozvole, jer je ignorisano rešenje o zatvaranju, jer je prepunjena, jer je došlo do požara. Predali smo preko 2.100 dokumenata . Od njih je samo jedan, to čuveno rešenje gradskog građevinskog inspektora, bio dovoljan da neko do sada bude procesuiran. Međutim, od toga nema ništa, jedino znamo da su sadašnji i bivši direktor deponije dali izjave u Tužilaštvu i to je sve“, kaže Nikolić.

Nikolić napominje da su podnete i krivične prijave protiv onih koji su pokušali da izazovu incident 4. novembra, na blokadi u organizaciji ovog udruženja.

„Tada su na nas izvedeni bageri i radnici komunalnih preduzeća. tada su pokušali da naprave sukob. Isto, ništa se ne dešava. Cela ova priča podseća na ono što se dešava u celoj državi nakon 1. novembra i novosadske nadstrešnice. Imamo niz odgovornih, ali svi ćute. Tužilaštvo koje je ključ problema i rešenja da se odblokira cela država, ćuti“, kaže Nikolić.

Okupljenim građanima obratio se i Radoš Petrović iz „Da ne dišemo Duboko“.

„Njima stanovništvo ne treba, njima treba kapital, pare, zato su ovo radili, zato su sklonili rešenje Inspekcije koja je zatvorila deponiju i zabranila deponovanje smeća. Oni su procenili da na toj deponiji mogu da zarade pare, pa posle dva meseca svojim radom pale deponiju što je izazvalo trošak od 220 miliona. Od toga, mnogo je otišlo pojedincima, gradskim većnicima u džepove, jer su jedan drugom nameštali posao i uzimali pare. Nisu mislili šta će da bude sa građanima“, rekao je Petrović.

Predstavnici Udruženja „Da ne dišemo Duboko“ ovom prilikom su obavestili prisutne građane da je odbačena krivična prijava u postupku koji se vodio protiv 75-godišnjeg Radenka Grujičića, koji je priveden u novembru prošle godine, na blokadi deponije Duboko.

„Trebalo je da bude ranije odbačena, odnosno nije bilo potrebe za pokretanjem nikakvog postupka. Tužilac je saslušao jednu od oštećenih, ali ne i Mariju Preković, koja je tu došla – ne znam kojim povodom. Međutim, pretpostavljam da videvši da je to kontraproduktivno po vladajuću stranku, tužilac je odbacio krivičnu prijavu. Troškovi koji su nastali u krivičnom postupku koji padaju na teret budžeta i plaćaju se na ime angažovanja mene kao branioca doniraću ovim divnim ljudima iz „Ne davimo Duboko“, jer su oni prvi počeli da „pumpaju“ u ovom gradu“, poručio je advokat Mirko Filipović.

Nekoliko predstavnika „Da ne dišemo Duboko ušlo je u Tužilaštvo, kako bi pokušali da saznaju da li u procesima koji se tiču požara na deponiji Duboko i incidenta na blokadi ima novina, dok su drugi ostali ispred zgrade praveći buku i postavljajući pitanja tužilaštvu.

„Dve godine su radili bez dozvole, pravili se da je sve u redu, a sve u dosluhu sa vlasti ovog grada, jer drugačije ne bi ni mogli. Dobili rešenje o hitnom zatvaranju deponije Duboko o koje su se oglušili i sakrili u fioku i time nakon tri meseca izazvali požar nezapamćenih razmera. Napravili ekološku katastrofu žiteljima grada Užica čije će se razmere, nažalost, tek videti. Ko je nalogodavac i izvršitelj kukavičkog napada bagerima 4. novembra, kad ćemo to da saznamo?“, pitao je Bogdan Radojičić iz „Da ne dišemo Duboko“ ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Užicu.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.