Šta je lokalni budžet? (VIDEO)

UŽICE – Buždet je plan prihoda i rashoda jedinice lokalne samouprave i zapravo ima karakter finansijskog plana određene jedinice za planirani vremenski period. To je sveobuhvatan plan aktivnost u jednoj lokalnoj samoupravi, odnoso, predstavlja sve što će se raditi u kalendarskoj godini.

“Prilikom planiranja polazi se od realnih pokazatelja, iskustvenih podataka, sa svim oni sa čim se raspolaže u momentu planiranja. Budžet ima svoju pravnu dimenziju, ekonomsku, finansijsku, socijalnu i sociološku dimenziju. Sve su to karakteristike lokalnog budžeta. Kada kažemo kako se formira, to se radi na bazi podataka realnih pokazatelja i onih uobičajenih načina prihodovanja u gradski budžet, a to su sa jedne strane izvorni i ustupljeni prihodi, ili da pojednostavim, najdominantnija grupa od koje se puni užički budžet, jeste prihod na dohodak građana, i tu je najzastupljenija kategorija od prihoda poreza na zarade. Dakle, od od poreza koji se plaća prilikom isplate zarada i u toj meri vrlo je važno stanje zaposlenosti, visina zarada i to je ono što dominantno određuje naš lokalni budžet”, kaže član Gradskog veća Užica zadužen za finansije, Miodrag Petković.

Kada je reč o izvornim prihodima tu je i porez na imovinu, i to je drugi po značaju prihod lokalnog budžeta. Treća grupa su prihodni od transfera, koji zavise od stepena razvijenosti lokalne samouprave. Grad Užice je u prvoj, od četiri grupe razvijenosti, koje postoje.

Miodrag Petkovic, član Gradsko veća Užica
Miodrag Petkovic, član Gradsko veća Užica za finansije

“Pored redovnih transfera, svakako mera koliko smo mi sposobni i kadri da kandidujemo dobre projekte, imamo mogućnost da i od republike i donatora dobijemo dodatna sredstva. Mi u Užicu značajno prihodujemo po tom osnovu, jer se trudimo da kandidujemo dobre projekte. To su neke osnovne kategorije, od kojih se puni budžet. I kada bi to procentualno pokazali, više od polovine sredstava, zavisno od godine do godine, konkreno u 2023. godini očekujemo da ćemo inkasirati oko 60 odsto od popreza na dohodak građana, dok je oko desetak procenata od poreza na imovinu, i od republičkih redovnih transfera pet odsto. Već smo spremili i kandidovali projekte za koje ćemo sigurno u toku godine dobiti podršku, pa će prvobitno planirani iznos od 240 miliona biti uvećan. To su osnovi po kojima se dominantno puni budžet. Moguće je da lokalne samouprave prihoduju od prodaje, nekretnina ili zemljišta. Mi nemamo previše parcela koje bi stavili u funkciju, pa da ostvarimo prihod. Postoji i zakonska mogućnost zaduženja, ali mi se već treću godinu za redom ne zadužujemo. Ranije smo nekoliko godina uzimali kredite za infrastrukturu, koje sada vraćamo i uskoro to svodimo na nulu,” kaže Petković.

Prihod od poreza na zarade građana, koji je zapravo republički, vraća se u lokalni budžet u iznosu od 77 odsto, što zavisi od statusa lokalne samouprave. Užice je zapravo u najboljoj grupi gradova.

“Budžet je možemo reći sveobuhvatan plan aktivnosti, plan prihoda i rashoda, ali on mora biti i stvar društvenog, lokalnog dogovora. To je ishodište težnji, želja i potencijala naše lokalne zajednice. Postoje neke stvari koje po prirodi stvari, po zakonu i u skladu sa definisanim nadležnostima moramo da finansiramo. Postoje programi koje u određenoj meri moramo da finasnsiramo i obezbedimo, i već u startu dobar deo budžeta je opredeljn za te stvari. To su stvari koje se tiču funksionisanja lokalne samouprave, opštih usluga lokalne samourpave zakonom definisanih nadležnosti, finansiranje predškoskog vaspitanja, podrška za materijalne troškove za funksionisanje osnovnih i srednjih škola, zatim pitanja iz oblasti socijalne politike, oblasti kulture i sporta, zaštite životne sredine, finansiranje poljoprivrede, obnove i rekonstrukcije infrastrukture, razvoja komunalnih delatnosti. To je širok dijapazon programa koji se uobičajeno finansiraju iz budžeta,” objašnjava Miodrag Petković.

Grad Užice iz vazduha
Grad Užice iz vazduha

Postoji i deo slobodnih sredstava iz budžeta, koji zajedno sa građanima, vodeći računa o njihovim težnjama, može da se usmeri. To je način da se zadovolji i socijalna komponenta, objašnjava Petković, kako bi se zadovoljile potrebe građana.

“U našem gradu imamo, gledajući unazad, jednu dobru naviku, dobar običaj, sprovođenja kvalitetnih Javnih rasprava. I ono što je dobro je što država to pospešuje, jer su izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi od 2018.godine, obavezne da konsultuju građane, posebno u investicionom delu budžeta. I pored toga mi se trudimo da što više uključimo javnost. I to ne može sve odjednom, jer moramo da premostimo taj jaz između potreba, očekivanja, želja i mogućnosti. Koliki god da je iznos budžeta, on nije dovoljan da u kratkom roku reši narastajuće potrebe, ali je važnije da u ograničenim mogućnostima zajedno sa građanima odredimo koji su prioriteti. U tom smislu imamo posebno intenzivne u novembru i decembru javne rasprave, anketiramo građane,” kaže užički većnih za finansije.

Uz sve to, Užice je napravilo dobre programe, po kojima je ovaj grad primer dobre prakse, a koji uključuju građane u kreiranje, planiranje i trošenje budžeta. Jedan od njih je i užički program lokalnog partnerstva “Udružimo se”, u okviru kog građani predlažu projekte iz njihovog neposrednog okruženja. Takođe, prethodne godine urađena je i anketa, u kojoj je učestvovalo skoro 4.000 građana, od kojih su oko 2.800 učesnika srednjoškolci. Oni su na taj način dali konkretne predloge u vezi sa budžetom za 2023.godinu.

Projekat “Odgovorne  lokalne  finansije  i  uključivanje  građana” podržava Švajcarska vlada, a sprovodi Helvetas Swiss Interooperation

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.