Sjenički sir iz Ursula (VIDEO)

SJENICA – Na sam pomen Sjenice, prvo što svakom padne na pamet jeste sjenički sir. Ovaj najukusniji proizvod s Peštera, poljoprivrednici s ovih prostora prave od davnina, a mnogima je on uz stočarstvo osnovni način zarade. Mi smo posetili jedno takvo domaćinstvo, Totiće iz sela Ursule.

Na 17 kilometru od Sjenice, na pešterskoj visoravni nalaze se Ursule. Ovde žive Totići, koji se ceo svoj život bave uzgojom ovaca i krava i proizvodnjom sjeničkog sira. Naoko isti kao i svi drugi sirevi, spravljen od mleka, maje i soli, bez skidanja kajmaka, odležao dvadesetak dana, ali klima, bogata vegetacija i način držanja stoke uslovili su njegove karakteristike.

„Zbog trave i paše, sve je prirodno, ne dajemo koncentrate, žito svoje sejemo“, priča Sadija Totić

A pre nego što ga krene praviti, Sadija pomuze leti i do sto ovaca i dvadeset krava. Nekada je muzla i do 150 ovaca kada su ona i njen muž Alija boravili na katunima od proleća do jeseni.

„Imamo sada 30 ovaca i 18 krava. Trenutno muzem deset krava, a leti do 100 ovaca, 17 tovara sira nakupim za jednu sezonu“, kaže Sadija.

Totići nikada ništa drugo nisu radili sem što su se bavili stočarstvom. Ovce koje bi leti kupili i muzili, prodali bi s jagnjadima s jeseni, a sada su nabavili umatičena grla sjeničke ovce i gaje sve na svom domaćinstvu. Glavna zarada im je od proizvodnje sira, koji ide za Nemačku, uglavnom dijaspori.

„Malo je teže sada prolaziti granice, još nam sir stoji. Kako će izaći, ne znam, ali sačekaću još dvadesetak dana i mogu ga prodati ovde, imam mušterija i po Novom Pazaru i Sjenici“, priča Alija Totić.

I jeste sjenički sir brend, ali mu je domaće tržište premalo. Procenjuje se da se godišnja proizvodnja ovčjeg sira kreće oko 300 do 350 tona, a kravljeg oko tonu. A iako jedan od napoznatijih, nije i jedini mlečni proizvod sa Pešterske visoravni, tako se na soframa u sjeničkim kućama nadju paprike punjene pavlakom, kajmak, kisela mleka, maslac, kao i mnogobrojne đakonije spravljene sa sirom.

You may also like...