NP Tara: Slučajno ili namerno plasiranje netačnih podataka

TARA – Javno preduzeće Nacionalni park Tara, povodom netačnih navoda koji su se proteklog vikenda pojavili na društvenim mrežama o navodnoj prekomernoj seči u Nacionalnom parku, posebno u okviru rezervata „Račanska Šljivovica“, saopštio je, kako su naveli, činjenice, kako bi sprečili dezinformisanje javnosti.

“U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode i Zakonom o nacionalnim parkovima, u Srbiji, seča šuma, kao mera nege, gajenja, obnavljanja i korišćenja je dozvoljena, pa i u šumama u Nacionalnom parku Tara. U skladu sa navedenim zakonima, u Nacionalnom parku Tara, postoje tri režima zaštite, odnosno stepena zaštite. Lokaliteti I stepena zaštite (rezervati) koji u okviru Nacionalnog parka Tara pokrivaju preko 13% teritorije su predviđeni kao zone stroge zaštite bez ljudskih aktivnosti izuzev naučno-istraživačkih aktivnosti i kontrolisane edukacije, dok su u režimu drugog i trećeg stepena zaštite dozvoljene aktivnosti planskog gazdovanja šumama.

Vidikovac Tara
Foto: ZooMUE

Planovi seče se definišu prema desetogodišnjim osnovama gazdovanja šumama. Organizovano šumarstvo na Tari postoji već 150 godina, a „kontrolni metod“, koji se koristi poslednjih 70 godina i primenjuje u Nacionalnom parku Tara, podrazumeva desetogodišnji premer preko 8 miliona stabala na osnovu kog se sagledava stanje i prave planovi za uzgojne tretmane.

Koncept gazdovanja upotrebljen u prebirnim šumama Tare koristi se u najvrednijim šumskim kompleksima Evrope i naziva se još i „trajnom šumom“ zato što se ne obešumljavaju veće površine, već se iz sastojine uklanjaju pojedinačna stabla po tačno utvrđenim kriterijumima. Intervencije čoveka se svode na popravku zdravstvenog stanja, poboljšavanje raznodobne i prebirne strukture kao i stvaranje vodnog i svetlosnog režima za prirodnu obnovu uklanjanjem prezrelih pojedinačnih stabala. U mnogim stručnim radovima dokazano je da se sastojine prepuštene spontanom razvoju brzo degradiraju različitim oboljenjima i predstavljaju žarišta zaraze za okolnu šumu, a prirodno podmlađivanje gotovo da ne postoji. Ovakvim pristupom osigurava se održivo upravljanje šumskim ekosistemima.

Lokacije na kojima se vrši seča mogu vizuelno delovati dramatično, pogotovo tamo gde se stabla dovlače do puta radi lagerovanja i daljeg transporta, ipak važno je naglasiti da je reč o kontrolisanim planskim aktivnostima.

Takođe, seča koja je prikazana u snimcima i fotografijama nije izvedena u okviru rezervata „Račanska Šljivovica“, već na lokaciji koja je udaljena oko 3 kilometra od njega.

Tara
Foto: ZooMUE

Na konkretnoj lokaciji, na asfaltnom putu, nalazi se tabla koja usmerava na skretanje ka rezervatu „Račansku Šljivovicu“, a sam rezervat je nešto udaljeniji i u njemu nije bilo nikakvih intervencija.

Napominjemo da autor objava, nije zatražio zvanične podatke od upravljača- JP „Nacionalni park Tara“ pre širenja ovih informacija. Takođe, prilikom obilaska lokacija, dobio je informacije od nadležnog revirnog šumarskog inženjera koje nije preneo u objavi.

Smatramo da je u pitanju ili slučajno ili namerno plasiranje netačnih podataka, što dovodi do neopravdane uznemirenosti javnosti.

JP „Nacionalni park Tara“ je uvek podržavalo i podsticalo inicijative za podsticanje građanske odgovornosti o čemu govore i projekti realizovani sa ciljem da se posetioci parka obuče da prepoznaju i prijave nelegalne i neodržive aktivnosti.

Stojimo na raspolaganju svim zainteresovanim stranama za dodatna pojašnjenja i pozivamo sve koji imaju nedoumice da nam se direktno obrate radi dobijanja tačnih i proverenih informacija ili da se obrate nadležnim inspekcijama”, navodi se u saopštenju Nacionalnog parka Tara.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.