Novih 580 km pešačkih staza od Užica do Tuzle (VIDEO)

UŽICE – Završnom konferencijom okončana je realizacija projekta “Jačanje pešačkog koridora u prekograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine E-CrossPass“.

Pešački turizam, kao oblik turizma na otvorenom postaje sve zastupljeniji na ovim prostorima. On ima izuzetan značaj u promovisanju održivog razvoja, povezivanju sa prirodom, ali je i važan faktor koji utiče na ekonomski benefit ruralnih i udaljenih područja.

Upravo je ovo podstaklo Turističku organizaciju Užica i partnere na projektu Planinarsko društvo „Konjuh“ iz Tuzle, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona i Planinarski savez Srbije da realizuje dvogodišnji projekat “E- CrossPass” i da sa 580 kilometara čiste prirode, lepih pogleda i uzbudljivih izazova spoji Zapadnu Srbiju i Tuzlanski kanton na jedinstven način!

Cilj projekta započet je vizijom stvaranja drugačijeg iskustva za ljubitelje pešačenja i prirode, a postignut je unapređenjem pešačkog turizma u prekograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine kroz povezivanje i standardizaciju staza kao dela evropskog pešačkog puta E7.

“Mi smo mapirali 580 kilometara staza na teritoriji Srbije, postavili smo deset odmorišta na izuzetno atraktivnim lokalitetima. Ono što je jako važno je da smo mi  bili glavni partner i nosilac ovog projekta, tako da su opšta karakteristika i benefiti u turizmu sa jedne strane merljivi, sa druge strane nemerljivi, ali su veoma važni za razvoj turističkih potencijala na ovom potezu. Mi smo obuhvatili teritoriju do granice sa Bosnom i Hercegovinom, ne samo Užice,već i kolege iz Mokre Gore i kolege sa Zlatibora, sa Zlatara, iz Prijepolja, dakle ujedinili smo kroz ovaj projekat sve turističke radnike, planinarska društva, mapirali smo pešačke staze, postavili smo odmorišta. Trasirali smo jedan novi avanturistički put koji ostaje svim našim pešacima, svim našim planinarima i svim ljubiteljima avanture i aktivnog turizma”, kaže direktorka Turističke organizacije Užice, Danijela Đorđević Arsić.

Grad Užice i grad Tuzla sarađivali su na brojnim projektima, a ovo je samo jedan u nizu.

“Mogu kazati kao neko ko dolazi ispred Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona kao učesnik i partner u projektu da smo zaista zadovoljni kompletnim projektom, kao i idejom koja je započeta realizacijom ovog projekta. Viziju koju smo mi imali je ostvarenje ovog projekta , a to je jeste povezivanje i prekogranične saradnje gde smo pokazali da pre svega možemo da povežemo jednim planinsko pešačkim koridorom dva zaštićena područja, odnosno Zaštićeni pejzaž Konjuh, koji je jedini zaštićeni pejzaž na području Tuzlanskog kantona, zajedno sa Nacionalnim parkom Tara, koji pokazuje i veliki potencijal kako za turizam, tako i za očuvanje našeg okoliša i biodiverziteta koji na tom području zaista postoji. Mogu kazati da nam je ovaj dan pre svega ponosan, s obzirom da se sve ovo dešava na Međunarodni dan planina, koji ujedno na jedan drugačiji način pokazuje i želju prekogranične saradnje i Bosne i Srbije, da želimo zaista da očuvamo naše planine, da sačuvamo naš okoliš, a da pritom i omogućimo potencijale u vidu turizma i ostalih aktivnosti”, rekla je ministarka prostornog uređenja i zaštite okolice, Kantona Tuzla, Anela Ajšić.

“Da dobra međusobna saradnja uvek donese nešto dobro pokazuje i ovaj projekat koji smo realizovali zajedno sa našim starim partnerima iz Kantona Tuzla a sve uz podršku Evropske unije. Danas se svi radujemo rezultatima, jer mapiranje pešačkih staza u dužini od 580 km, od čega 330 km prolazi kroz Zlatiborski okrug, i postavljanja odmorišta doprineće svakako daljem razvoju turizma i još jačoj i još boljoj saradnji Srbije i Bosne i Hercegovine, odnosno, gradova Užica i Tuzlanskog kantona. Turizam na otvorenom je sve popularniji, a naša područja obiluju lokacijama koje imaju puno kapaciteta. Njihovim uređenjem i obeležavanjem u skladu sa evropskim standardima, očekujemo povećanje broja i domaćih i inostranih turista”, rekla je gradonačelnica Užica, Jelena Raković Radivojević.

Ovaj projekat nije samo važan za članove tuzlanskog Planinarskog društva “Konjuh”. On je značajan i za druga planinarska društva iz Bosne i Hercegovine, kaže predsednik Planinarskog društva “Konjuh” iz Tuzle, dr Sabid Zekan.

“Dobili smo jedan planinarsko pješački koridor koji nam omogućava da se krećemo zajedno sa planinarima iz Srbije. To je važno za projekat da se međusobno povežemo, da se družimo i naravno da zajedno hodamo.  Pre ovog projekta takoreći sam imao nepoznanicu o Užicu, ali sam ovim projektom stekao nove prijatelje, upoznao sam Užice i evo već sam ovde praktično odomaćen, ppoznajem Užice i to je rezultat projekta da smo se međusobno upoznali i da možemo sad sarađivati. Ja sam već u našem društvu isplanirao jedan dolazak već naredne godine na ovo područje, konkretno, u Nacionalni park Tara, tako da ćemo imati već i pohode sa ove strane i mislim da je to jedan veliki rezultat ovog projekta”, kaže Zekan.

Projekat “E-CrossPass” realizovan je sredstvima Evropske unije u okviru Finansijskog instrumenta predpristupne pomoći (IPA II) kroz program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020.

“Mi nismo bili samo donatori već i partneri sa željom da omogućimo da se projekat neometano realizuje. Podršku je dobilo 12 loklanih turističkih organizacija, 10 udruženja planinara, 250 provajdera turizma na otvorenom i 15 zaštićenih zona. Sa ovakvim ostvarenjima uz ovoliki broj učesnika ostvaren je sjajan rezultat. Naš cilj jeste jačanje saradnje između opština, regiona i država i čini s eda u tome uspevamo. Projekat je jako dobro osmišljen i održiv, korisnicima čestitam, oni će doprineti održivosti aktivnosti i njegovoj daljoj promociji”, rekao je Konstantinos Soupilas, iz delegacije Evropske unije u Srbiji.

Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.