Nek igra planeta (VIDEO)
UŽICE – Užice je i ovog avgusta centar dečjeg folklora Jugoistočne Evrope. Svečanim defileom učesnika i koncertom počeo je 16. Međunarodni dečji festival folklora “Licidersko srce”. Ove godine na festivalu učestvuje 1100 dece iz 12 zemalja.
U gradu u kom svi koji se rode, po pravilu znaju da igraju užičko kolo, i ove godine okupii su se mladi sa svih kontinenata, kako bi pokazali svoju tradiciju, kuluturu i nasleđe. Ipak pre svega toga, važno im je druženje.
“Lepo nam je ovde, voleli bi smo da ponovo dođemo. Svi su prijateljski nastrojeni, nasmejani, radosni. Voleli bi smo da se sprijateljimo”, rekla je učesnica festivala iz Kine.
“Veoma je lepa zemlja, ljudi su veoma gostoljubivi. Svi mi smo velika porodica”, kaže gost iz Bugarske.
“Veoma je lepo. Nikada nisam bila na festivalu koji broji ovoliko ljudi. Imali smo malu tremu pred večerašnji nastup”, kaže učesnica iz Ekvadora.
“Prvi put sam u Užicu i Srbiji. Impresionirana sam gradom. Nemam reči da izrazim ono što osećam u sebi”, rekla je Slovakinja.
I ove godine na festivalu nastupaju deca iz Republike Srpske. Posebno je zadovoljstvo nastup dece iz Banja Luke, sa kojom je grad Užice potpisao memorandum o razumevanju.
“Festival je veoma lep, sve je počelo defileom, koji je je bio veoma dobar. Grad je veoma lep, prvi put sam u ovom gradu, ali nisam prvi put u Srbiji”, kaže jedan od članova RKUD “Pelagić” iz Banja Luke.
Na festivalu je do sada nastupilo oko 14.000 dece iz 40 zemalja sveta.
„Značaj festivala je zaista nemerljiv, pre svega zbog prijateljstava koja se steknu, i koji se kasnije godinama gaje i jačaju. Ali ne samo na tom ličnom nivo koje igrači i folklorci naprave, već i na mnogo većem međunardnom nivou. Naš festival je jedinstven ne samo po tome što je međunarodna, nego je i pregogranična manifestacija, jer se održava na teritoriji dve države, Srbije i Republike Srpske i na tri lokacije u Užicu, na Zlatiboru, i u Višegradu“, kaže potpredsednica Organizacionog odbora, Ivana Cvetković.
Uz koncerte koji se svako veče održavaju u Užicu, na Zlatiboru i u Višegradu, organizuju se i folklorne radionice i drugi sadržaji za decu učesnike.