Mural Udruženja „Da ne dišemo Duboko“: Simbol nade u bolje sutra (VIDEO)
UŽICE – Godinu dana od požara na Deponiji „Duboko“ u Užicu, građani okupljeni u Udruženje „Da (Ne) Dišemo Duboko“ sproveli su niz akcija, kako bi obeležili godinu dana od požara, ali i podsetili na građanski aktivizam. Pečat na dosadašnje aktivnosti je mural površine skoro 200 kvadratnih metara, koji su oslikavali zajedno sa užičkim umetnicima.
Boje simbolizuju nadu u bolje sutra, sitne korake na tom putu, objašnjavaju građani koji su za njegovo stvaranje izabrali mesto na kojem su, nakon požara, proveli 100 dana danonoćno blokirajući dovoz smeća iz drugih opština na deponiju „Duboko“. Kao i mesto na kom je nastao, mural kojim preovlađuje zelena boja ima svoju posebnu simboliku.
„Ovaj mural, pre svega simbolizuje eko priču, zelenilo, ono što je nekada Duboko i bilo, Duboko i Lokva. To je bilo pre deponije. Nažalost, sve što se desilo pokvarilo je utisak o mestu na koje su meštani bili jako ponosni – na svoje livade i pašnjake“, kaže likovni umetnik, Slavko Luković.
Muralu posebnu vrednost daje činjenica da ga zajednički, sa likovnim umetnicima, stvaraju svi građani koji žele da učestvuju u tome.
„Podeljeni smo u više grupa, juče je tu bio jedan deo članova Udruženja, danas drugi. Sa nama oslikavaju umetnici koji su stručni za to i koji nam pomažu. Reakcija meštana i prolaznika je jako pozitivna, takvi komentari su i na društvenim mrežama“, kaže JOvan Topalović iz Udruženja „Da ne dišemo Duboko“.
S obzirom na površinu zida, izdara murala izgledala je kao zahtevan zadatak, ali u njemu su svi uživali.
„Oko 150 ili više – blizu 200 kvadrata je površina murala. Krenuli smo prvo da radimo parcijalno, ali smo pošto je pejzaž motiv, odlučili smo da se on može pustiti celom dužinom“, objašnjava Luković.
Osim što su prethodno uredili prostor oko murala, ova grupa građana je uredila i centar Lunovog sela, uklonili uvelo zimzeleno rastinje, zasadili tuje, ukrasne vrbe i cveće.
„Svrha naših aktivnosti je, pre svega, očuvanje životne sredine, ali i ekološko osvešćivanje građana. Cilj nam je da donesemo neke promene što se tiče upravljanja otpadom na lokalnom nivou, kako bismo sprečili buduće ekološke katastrofe“, objašnjava Jovana Ostojić Vukotić, iz Udruženja „Da ne dišemo Duboko“.
Kažu da je put kojim oni prođu zeleniji, a da njihov cilj nije samo podsećanje na postojeće ekološke probleme, već njihovo rešavanje i animiranje građana da aktivnije učestvuju u čuvanju životne sredine, što je i preduslov da u budućnosti bude manjeproblema.