Mentalno zdravlje mladih: Šta se krije iza rečenice – nije mi ništa? (VIDEO)
UŽICE – Šta se krije iza rečenice – nije mi ništa? Ko su oni koji bi trebalo da čitaju između redova i čuju neizgovorene probleme mladih? Iako savremeno doba donosi sve više vidova komunikacije, kome se mladi obraćaju kada im je zaista teško?
„Kada god imam neki problem, moram da ga ispričam nekome, tako se osećam bolje – kao da mi padne kamen sa srca. Tada biram mamu ili drugarice. Drugarice su uvek tu, a mama reši svaki problem“, kaže jedna užička srednjoškolka.
Sa njom je saglasna i njena drugarica“ „Da, ako imam problem, imam i potrebu da ga podelim. Uglavnom pričam sa drugaricama ili mamom“, kaže ona.
„Mislim da je najvažnija podrška porodice, jer njima najviše verujemo. Važna je i podrška prijatelja, jer lakše mogu da razumeju naše probleme“, kaže jedna mlada Užičanka.
„Najviše nam je potrebna podrška porodice – mame, tate, braće i sestara“, smatra još jedna užička srednjoškolka, koja kao važnu ističe i podršku prijatelja i profesora.
Kod mladih koji nemaju kome da se obrate za pomoć, javlja se osećaj usamljenosti, a istraživanja pokazuju da veliki broj mladih u Srbiji ima neke mentalne poteškoće.
„Istraživanja govore da je reč o 40 odsto mladih koji imaju probleme. Oni su uglavnom vezani za anksioznost, depresivno raspoloženje, neki posttraumatski stresni događaj, kao i za poremećaj ishrane“, kaže Nikola Tanasković, psiholog
Mladi često kažu da odrasli često ne shvataju ozbiljno njihove probleme, po principu “jednoga dana sve će ti to biti smešno”. Ipak, ako taj dan i dođe, do tada – nije smešno.
Razgovor sa osobom od poverenja u okruženju može biti lekovit, ali nekada je potrebno i više od toga.
„Kada nas boli koleno, odemo kod lekara da tražimo pomoć. Isto tako, trebalo bi kada imamo neke poteškoće iz oblasti mentalnog zdravlja da tražimo pomoć stručnjaka koji se bavi tim“, savetuje Tanasković.
Ipak, istraživanje Unicefa govori da čak 40 odsto mladih ne zna gde može da pronađe stručnu pomoć, tek nešto više od trećine njih spremno je da priča o psihičkim tegobama, dok svaka peta mlada osoba nikada o njima ne priča.