Loženje najveći uzročnik zagađenja vazduha

UŽICE-Geografski položaj i konfiguracija terena, kao i mnogi drugi fakori utiču na to da Užice decenijama unazad ima problema sa zagađenjem vazduha, što je najizraženije u grejnoj sezoni. Iako grad Užice godinama unazad sprovodi aktivnosti na poboljšanju kvaliteta vazduha, koje su se pokazale kao uspešne i dale pozitivne rezultate, cilj  tribine o kvalitetu vazduha koju je organizovao Zeleni savet  je bio da se kroz otvorenu komunikaciju i razgovor sa zainteresovaniom javnošću, dođe do novih ideja i predloga.

Građani su na tribini imali priliku da, od Dragana Čučkovića, specijaliste toksikološke hemije iz Zavoda za javno zdravlje Užice, čuju sve o monitornigu vazduha u gradu i rezultatima sprovedenih analiza u proteklom periodu. Ove analize pokazuju da se nastavlja trend opadanja vrednosti koncentracije čađi u vazduhu i ove godine, što je po njegovoj oceni ohrabrujuće.

Aleksandar Macura programski direktor u RES fondaciji Beograd je naveo da je veoma bitan izbor ložnog uređaja i energenta koji građani koriste, i da od toga dosta zavisi efikasnost grejanja kao i emisija štetnih gasova svakog idividualnog ložošta.

„Problem sa kvalitetom vazduha u Srbiji svuda postoji, negde veći, negde manji. U Užicu smo zato što smo kroz godine saradnje sa RRA „Zlatibor“ i gradom Užicem videli da se o ovoj temi i o energetskoj efikasnosti u Zlatiborskom okrugu razgovara i nešto se i radi. Ako bismo želeli da jednog dana imamo budućnost sa čistim vazduhom, potrebni su nam standardi za svaki uređaj koji koristimo, automobil, šporet, kotao, elektranu, toplanu. Neki standardi su već definisani našim zakonom, neki će uskoro biti. Međutim, jedna stvar ih je uvesti, a druga, sprovesti. Najsiromašniji slojevi stanovništva neće to moći uraditi bez podrške države. Sve izgleda mnogo jednostavno na nivou principa, ali je to veoma teško izvesti“, rekao je Macura.

Nikola Vujović iz Sekretarijata Vrbas je građane upoznao sa značajem mera energetske efikasnosti u cilju smanjenja zagađenja vazduha, što još jednom potvrđuje kao ispravnu, odluku grada Užica da već petu godinu zaredom deo budžetskih sredstava usmerava u sufinasiranje energetske efikasnosti javnih i privatnih objekata.

Na tribini je govorio i šumarski inženjer Đorđe Marić, koji je pričao o iskustvima iz užičkih domaćinstava tokom sprovedenog terenskog istraživanja. On je naveo da je poslednjih godina sve više domaćinstava u Užicu koje kao energent koriste pelet, ali isto tako, sve je više onih koji na efikasniji način koriste ogrevno drvo.

You may also like...