Ljudski faktor presudan za šumske požare (VIDEO)

BAJINA BAŠTA – Šumski požari opasnost su sa kojom se suočavaju područja poput Nacionalnog parka Tara. S obzirom da su tereni obrasli šumom karakteristika tog pograničnog područja Srbije i Bosne, teži se unapređenju kapaciteta sa obe strane Drine, a to podrazumeva i nabavku vatrogasnih vozila, kroz projektnu donaciju Evropske unije.

Zarad sprečavanja požara u inicijalnoj fazi neophodno je izvršiti adekvatnu obuku i nabaviti potrebnu opremu, u koju spadaju vatrogasna odela, magnetne karte, kao i vatrogasna vozila. Nacionalni park Tara dobio je dva vozila, a Rogatica jedno, prilagođeno gašenju požara na visinama.

„Naš cilj je da akcenat stavimo na požare u inicijalnoj fazi. Bitna je oprema, ali i komunikacija između ljudi koji učestvuju u gašenju požara i njihova koordinacija. Prema studiji koju smo uradili, postoji scenario prema kojem bi u NP Tara moglo da izgori 10 hiljada hektara šume“, smatra Marko Tomić, učesnik projekta.

Rizici od požara počinju već u proleće, a na to utiču prirodne pojave poput tzv. suve grmljavine ili sveopšte pominjanih klimatskih promena koje ipak, kako je zaključeno, mogu biti samo podloga za izbijanje požara. Presudni faktor skoro uvek je čovek, tako da će se raditi i na edukaciji stanovništva i prevenciji.

„Podaci kažu da je 90 odsto požara izazvano čovekovom aktivnošću. Posebno je to izraženo u predelima poput našeg nacionalnog parka, koji je prekriven šumom u merio od 80 odsto. Istakao bih tu prevashodno prolećni period i krčenje parcela koje vrše stariji meštani. Imali smo, nažalost i smrtnih slučajeva“, kaže Dragić Karaklić, direktor NP Tara.

Poseban značaj mogla bi da imaju i dobrovoljna vatrogasna društva. Zakonska regulativa u tom pogledu nije ista u Srbiji i Bosni, tako da su predstavnici Rogatice, koja je pre ratnih godina imala dva dobrovoljna vatrogasna društva, a sada nijedno, težili da ovu praksu usvoje za sebe.

„Rogatica je imala Industrijsko dobrovoljno vatrogasno društvo i obično DVD. Ovo prvo smo obnovili posle rata i pretvoreno je u profesionalno, ali standardno dobrovoljno društvo više nemamo. Ali, nije cilj samo napraviti društvo, a nemati adekvatnu opremu. Hajde da idemo korak po korak, sada imamo opremu, pa ćemo raditi dalje“, kaže Milorad Jagodić, načelnik opštine Rogatica.

Prema iskustvu iz Slovenije, dobrovoljna vatrogasna društva gase 70 odsto tamošnjih požara.

Donacija Evropske unije u prekogranični projekat suzbijanja požara iznosi 363 hiljade evra, a ukupno je uloženo 430 hiljada.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.