Limski privredni forum – podsticaji novim aktivnostima (VIDEO)
PRIBOJ – Veliki broj malih mesta u Srbiji, koja su pre nekoliko decenija imala velike privredne objekte, danas dele istu sudbinu. Privreda je zamrla, mladi odlaze, a i ona preduzeća koja rade suočavaju se sa brojim teškoćama. Limski privredni forum u Priboju osmišljen je da se razgovara o tome kako da se ovi problem prevaziđe, ali i da se razmene iskustva sa kolegama iz zemalja u okruženju.
Pribojski FAP nekada je imao 7000 zaposlenih, pre nekoliko Godina samo 17, a danas nešto manje od 400. To je znak da je oporavak ovdašnje privrede vidljiv, između ostalog, i nakon otvaranja slobodne zone. Nekoliko preduzeća koja tu funkcionišu imala su maksimalnu podršku lokalne samouprave. Već sedam godina tu posluje i požeški Inmold, koji u Priboju ima 130 zaposlenih.

“Mi smo se proširili. Prvo smo došli sa oko 30 ljudi u jedan objekat, a onda smo 2021.godine prešli u veći objekat. Tu smo imali problem sa strujom, nismo imali dovoljno snage. To je bila materijalna pomoć velika. Oni su napravili trafo stanicu, koja služi za mene, za moj pogon, da mogu da planiram proširenja i da mogu neometano da radim”, kaže vlasnik preduzeća Inmold, Goran Jovanović.
Podrška privrednicima u malim sredinama u Bosni i Hecegovini stiže sa svih nivoa vlasti, od državne do kantonalnih i opštinskih.
“ I svaki od njih imaju mogućnosti i programe podrške kompanijama. Naravno, ne u istim novoima. Ono što mi sugeršemo našim članicama da od svake od nadležnih institucija, prepoznaju svoj projekat. Ako kupuje novu mašinu i ako postoji program, kome je kriterijum povećanje produktivnosti, znači tu je. Samo treba ispravno aplicirati, sa svim dokumentima neophodnim za to”, kaže predsednik Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine.

Prednost privrednika u zemljama koje su članice Evropske unije je višestruka. To je važno i za oko 1200 slovenačkih firmi koje posluju u našoj zemlji i koje su do sada investirale oko dve milijarde evra u Srbiji.
“Prednost da si u Evropskoj uniji je velika zato što sada male lokalne zajednice mogu da se prijaviti na razvojne projekte za Industrijsku zonu, za podsticaje, za razvoj novih tehnologija, od sistematizacije, robotizacije, digitalizacije. To više nije moderna stvar, bez toga se više ne može. To su prilično zahtevni postupci za male kompanije, i zato im je olakšano u tim Industrijskim zonama kroz fondove Evropske unije i programe obučavanja“, rekao je ambasador Republike Slovenije u Srbiji, Slobodan Šešum.

Učesnici skupa u Priboju, slažu se da se, za privredu srećna vremena, teško mogu vratiti, ali se mora razgovarati o načinima kako u ovim vremenima dobro poslovati.
“Sada je verovatno vreme da razgovaramo o uslugama i nekim drugim privrednim granama, koje ovde mogu da poprave ekonomsku situaciju. Jako je bitno da ljudi budu na jednom mestu, sa donosiocima odluka, sa institucijama, da se razgovara, da se razmene iskustva. To uvek, pogotovu u malim sredinama, da podsticaja nekim novim događajima i novim aktivnostima”, kaže direktorka Regionalne privredne komore Zlatiborskog upravnog okruga, Ana Lapčević.
Prvi Limski privredni forum organizovali su Privredna komora Srbije u saradnji sa partnerima iz Zlatiborskog okruga i opštine Priboj.







