Lider pao u Požegi (video)

POŽEGA – Lider Srpske lige zapad Radnički 1923 doživeo ubedljiv poraz od Sloge, 3:1.

Derbi utakmica Srpske lige zapad između četvrtoplasirane Sloge i prvoplasiranog Radničkog privukla je pažnju oko 600 gledalaca, koji su u zavisnosti za koga navijaju mogli da uživaju u današnjoj fudbalskoj predstavi. Oko stadiona u Požegi danas su bile velike mere obezbeđenja  jer su dolazak sa više autobusa najavili Crveni đavoli, kako bi nosili svoj tim do pobede. Ono što je sigurno, je činjenica da su Kragujevčani ostali dužni svojim navijačima jer su pored poraza pokazali i veliki nivo indolencije, za razliku od domaćih za koje nije bilo prepreke da dođu do veoma značajne pobede od 3:1. Radnički je u Požegu doputovao kao lider na tabeli, sa dva boda više od valjevske Budućnosti Krušik i njima će do kraja prevenstva svaka utakmica biti od ogromnog značaja. U toku zimske pauze ekipu je preuzeo Vlado Čapljić i to je jasan dokaz da čelni ljudi Radničkog žele da od leta vrate prvoligaški fudbal na „Čika Daču“. Sa druge strane Sloga je pred ovu utakmicu bila u određenim kadrovskim problemima, na to se nadovezuje renome kluba koji dolazi u goste pa je Nikitović sa velikm pravom imao bojazan oko ishoda. Čak tri bonus igrača na klupi Požežana dovoljno govori o problemu oko sastava, ali se na kraju ispostavilo da fudbal ne igra ime već igrači na terenu. Sloga je utakmicu počela u sastavu: Rumenić, Stanić je iz veze bio primoran da se pomeri pored desne aut linije i deluje kao desni spoljni, dok su u štoperskoj liniji bili Nikolić i Ćendić. Levo spolja je bio Žilović a u sredini terena Radosavljević, Neoričić, Ćirović i Grujičić. Skriveni špic je bio Plazinić dok je najbliži protivničkom golu bio devetnaestogodišnji Tešić. Vlado Čapljić je dao poverenje sledećim igračima: Raičević, po desnoj strani Matejević, po levoj Nenadić. Centralni bekovi Petrović i Marković. Bojan Miljuš, Vidović, Stanković i Ivković su bili u sredini terena, Lukić za nijansu ispred njih dok je najiskusniji Spalević bio u samom špicu napada. Današnju utakmicu je sudio povratnik iz Prve lige Srbije Čačanin Ivan Nikitović, a pomagali su mu Milan Pašajlić iz Raške i Slobodan Starčević iz Gornjeg Milanovca. Četvrti sudija je bio Nikola Stojanović iz Kraljeva.

Prvi su sa centra krenuli igrači Sloge i već na samom početku su pokazali da nemaju nameru da previše respektuju lidera na tabeli. Veoma žustro na svaku loptu, sa idejom da kada se nađe kod njih u nogama što pre dođe na protivničku polovinu pa pred gol Raičevića. Ćirović, Plazinić i Grujičić su bili nerešiva enigma za odbranu Radničkog, što pokazuje i situacija iz 6. minuta kada je Grujičić prevario Matejevića, idealno pogodio u glavu Ćirovića koji sa sedam metara šutira glavom pravo u golmana Radničkog. Plazinić se u 9. lepo oslobodio Nenadića i Lukića a onda pokušao da iznudu najstrožu kaznu, i na kraju je dobro prošao jer nije kažnjen od strane Nikitovića za simuliranje. Već u 15.minutu zasluženo vođstvo domaćih. Nenadić je želeo da centrira, nije uspeo, lopta dolazi do Plazinića koji je dugo nosi a potom proigrava Ćirović, a on iz prve Tešića. Mladi napadač Sloge u maniru najiskusnijeg igrača, smireno prima loptu a potom je šalje iza leđa nemoćnog Raičevića. Samo minut nakon toga prva prilika za goste. Lukić se u borbi sa Plazinićem prvi dokopao lopte, nekako je dodao do Stankovića, usledio je udarc u bliži ugao gde je bio Rumenić, pa do brze promene rezultat nije došlo. Grujičić je u 24.minutu pokušao da iznenadi Raičevića kada je sa ivice šesnaesterca šutirao ali je to uradio brzopleto i neprecizno. U 27. Nikitović je procenio da je Vidović fauliran, pa je dosudio slobodan udarac za Radnički. Lukić je prišao lopti, prebacio živi zid a Rumenić još jednom čita gde će lopta. Minut kasnije brza akcija Kragujevčana. Nikitović pušta prednost kada je Nikolić faulirao Spalevića, a Ivković na Matejićev centaršut loše reaguje. Prvi žuti karton na utakmici viđen je u29.minutu kada je Petrović na centru zaustavio Tešića, pa Nikitović nije imao kud. E sada, možda je osam minuta kasnije Nikitović mogao Petrovića da pošalje u svlačionicu jer bi Grujičić sigurno pretrčao štopera Radničkog, ali pokret levom rukom u predelu glave daje utisak da je kontakta bilo, a to nije tako video Nikitović pa je Petrović ostao u igri. Do daljnjeg. Do kraja poluvremena nije bilo prilika za postizanje golova pa se taj period igre završio vođstvom domaćih od 1:0.

Imali su šta da kažu svojim igračima i Nikitović i Čapljić, naravno više toga trener Radničkog koji je u svlačionici ostavio Ivkovića i Lukića a na teren poslao Varjačića i Dejana Miljuša. Time je došlo do nekih pomeranja u timu Radničkog jer je Varjačić igrao desnog spoljnjeg dok je Matejević ostišao levo. Dejan Miljuš je pojačao napad pa je sa Spalevićem bio najbliži protivničkom golu. I krenuli su Kragujevčani malo ofanzivnije, dok su Požežani u tim trenucima delovali kao da žele da čuvaju prednost stečenu u 15.minutu. Previše su se povukli pa preko kontranapada kretali ka protivničkom golu. U dva slučaja Ćirović je pokazao koliko je brži od Markovića. U 51. je bio i brži i jači, ali je centaršut bio neprecizan, dok je u 54. bilo sve isto s tim da je lopta upućena ka Tešiću završila u rukama Raičevića. Gosti su na ovoj utakmici izveli 10 kornera a 5. im je bio talija. Lopta dolazi do Matejevića koji šutira, Rumenić je kratko odbija a Marković sa tri metra, špicom je smešta iza leđa nemoćnog Rumenića. Činilo se u tim trenucima da će gosti nastaviti da napadaju ali… Prvo je Ćirović imao zanimljiv pokušaj u 58.minutu. Video je gde stoji Raičević a lopta odlazi pored gola. Minut kasnije Plazinić dobro ubacuje loptu pred gol Radničkog a Grujičić poluvolejem šutira pravo u golmana. Ćirović je u 60.minutu pogrešio, Nikitović još jednom pokazao da nije slučajno sudio Prvu ligu Srbije jer oseća igru i pušta prednost zbog faula Nikolića nad Dejanom Miljušem a Stanić loptu panično izbacuje u korner. Nikolić naknadno opravdano dobija žuti karton.Usledilo je izvođenja udarca iz ugla, svi igrači u crvenim dresovima su bili pred golom Rumenića, Sloga se brani jednom pa drugi put… A onda je Tešić bio brži od Bojana Miljuša a Ćirović od Stankovića i lukaviji od Raičevića. Kontra napad Sloge kakav se samo poželeti može i Nikitović bez dileme pokazuje na belu tačku uz žuti karton Raičeviću. Loptu je uzeo Grujičić i više nego sigurnim udarcem ponovo Slogu doveo do prednosti ovoga puta, 2:1. Minut 62. U 65.minutu Čapljić vrši poslednju izmenu Stanković-Andrić. Nakon toga igra se malo primirila, igralo se bez tečnih akcija i pretnji golmanima a u 69.minutu ponovo radost za navijače Sloge. Užički Luka Modrić, na privremenom radu u Slogi, Nikola Stanić izveo je korner sa leve strane. Odbrana Radničkog je za trenutak intervenisala, lopta ponovo dolazi do njega a onda je usledio udarac koji je iznenadio i Raičevića. 3:1 za Slogu u 69.minutu. Nerešiva enigma za igrača Radničkog Ćirović još jednom dobro prolazi po desnoj strani a Grujičić ne uspeva da kvalitetnije ugrozi Raičevića. Odmah zatim i Plazinić pokazuje svoje kvalitete kada prolazi tri igrača u crvenim dresovima a Varjačić je intervenisao ispred Tešića. Pokušao je Vidović udarcem iz daljine u 77.minutu lopta odlazi pored leve stative. U 78. Nikitović vrši i drugu izmenu kada je strelac prvog gola Tešić izlšao a umesto njega na teren ušao Vasilić. Zapretio je Petrović u 81.minutu ali je to bio lak plen za Rumenića a štoper Radničkog u 87. mora ranije na kupanje zbog drugog žutog kartona. Grubo je faulirao Radosavljevića, a Nikitoviću nije ništa preostalo nego da mu pokaže put u svlačionicu. Poslednju priliku na utakmici, tačnije u 89.minutu imao je Spalević koji je danas bio pod totalnom kontrolom Nikolića i Ćendića. Uspeo je da dođe do lopte pre svoje verne senke Nikolića ali se na putu ka golu isprečila prečka.

Na kraju više nego zaslužena pobeda domaće ekipe rezultatom 3:1 što je svojim rečima potvrdio i trener Radničkog 1923 Vlado Čapljić.

Sloga je pokazala da ima kvalitet za mnogo više i evidentno je da se na tome intezivno radi. Jovan Nikitović i njegov pomoćnik Milan Simeunović su sigurno na pravom putu a na igračima je da ispoštuju ono što se od njih traži. Kada je tako onda je moguće da oružje u Požegi položi i rival kakav je Radnički iz Kragujevca. U narednom kolu Sloga će gostovati u Šapinama istoimenom domaćinu.