Kako oživeti pametne gradove: Za Emira iz Prijepolja oni su budućnost (VIDEO)
PRIJEPOLJE – Emir Muzurović iz Prijepolja danas je master unutrašnje arhitekture i građevine, a svoje prve korake u karijeri nesvesno je napravio još kada je imao samo 12 godina.
Tada su na papiru, a zatim i zidovima počeli da „niču“ prvi Emirovi „pametni“ gradovi. Oni su ekološki, održivi i samo za sada – imaginarni.
Za Emirove pametne gradove koji su prvo nicali na papiru, brzo su postale male stranice blokova i veliki formati hamera. Oni su se preselili na zidove, a jedan od najživopisnijih je upravo zid njegove kuće u Prijepolju. Zavoleo ih je sa samo 12 godina, a od tada oni su postajali sve pametniji, odnosno – zeleniji.
„Pametni gradovi za mene predstavljaju budućnost. Oni nisu samo pametni, već su i održivi, ekološki. Trebalo bi da imamo više zelenih krovova, ozelenjavanja zgrada, to se u Srbiji ne primenjuje dovoljno“, kaže Emir.
Svaki ekološki grad je dobro isplaniran, uz mnogo detalja.. objekti nose imena Emiru dragih ljudi, a dominantna je zelena boja. Vrednost njegovih ideja među prvima je prepoznao Emirov profesor na Akademiji strukovnih studija zapadna Srbija, Aleksandar Dimitrijević.
„Naš zadatak je da im pomognemo kada uvidimo da imaju „višak“ talenta. To se dogodilo sa Emirom pre par godina, kada sam video njegove crteže pametnih gradova. Napravili smo izložbu, a onda je krenuo da ih dalje razvija i pravi karijeru“, kaže Emirov profesor.
Pravac u kom bi mogla krenuti Emirova karijera među prvima su prepoznali mediji, i to – iz Kine.
„Oni su bili oduševljeni. Za njih je to bilo nesvakidašnje, a u Kini se dosta radi na ekološkim, zelenim gradovima. To im je privuklo pažnju, pa su me kontaktirali“, objašnjava Emir.
Od dečaka koji osmišljava imaginarne zelene gradove, Emir je postao master unutrašnje arhitekture i građevine. Za buduće planove najveći oslonac je njegova porodica.
„Mnogo je razloga da budem ponosna na Emira. Ponosni smo, srećni, privilegija je imati dete kao što je on“, ističe Emirova majka.
Najduži rad nalazi se upravo u poridičnoj kući Muzurovića, a dugačak je čak sedam metara. Za oslikavanje ovog zida trebalo mu je oko osam meseci.
Posle skiciranja olovkom, Emir koristi tempere, akrilne boje, tonere, a do sada je potrošio oko 600 crnih markera. Ipak, ovi dvodimenzionalni radovi su samo uvod u njegovu novu ljubav, odnosno 3D modeling, kojim se bavi dok paralelno radi kao menadžer u jednoj prijepoljskoj kompaniji. Njegovi planovi su veliki, a nada se da će ih ostvarivati u pametnom gradu, kakvo, smatra, može postati i njegovo Prijepolje.