Istorijski bodovi Anje Ilić u Davosu

DAVOS-Anja Ilić, reprezentativka Srbije u nordijskom trčanju, zauzela je 37. mesto u sprintu slobodnim stilom u Davosu i osvojila 14 bodova u Svetskom kupu 2022/23.

Na taj način, 24-godišnja članica SK Zvezda sa Zlatibora, postala je i prva Srpkinja, koja je došla do bodova u najelitnijem takmičenju u nordijskom trčanju.

U kvalifikacionoj trci na stazi dugoj 1,500 metara, Ilićeva je ostvarila 37. rezultat u konkurenciji 39 takmičarki, sa 35,9 sekundi zaostatka za Švajcarkinjom Nadin Fendrih, kasnijom pobednicom trke.

foto.privatna arhiva

Nakon što su srpski sportisti osvajali bodove u Svetskom kupu u skijanju i biatlonu, Anja je postala prva takmičarka u kros-kantriju, kojoj je to pošlo za rukom. Prethodno je sa Maidom Drndić osvojila bodove u timskom sprintu. To se dogodilo pre dve godine u nemačkom Drezdenu.

„Prezadovoljni smo osvojenim bodovima u Davosu. Cilj za ovu sezonu ostvarili smo već na njenom početku. Drago mi je što je Anja osvojila prve bodove za Srbiju u istoriji nordijskog trčanja. Sada možemo bez opterećenja ući u drugi, pa i treći deo sezone, ali je sigurno da ćemo uskoro ostvariti nove uspehe na velikim takmičenjima“, rekla je Mina Ilić, prvi trener reprezentacije Srbije u kros-kantriju.

Anja Ilić se iz Švajcarske vraća u Srbiju, a nakon praznične pauze uslediće novi izazovi – u Kupi Balkana, kao i učešće na Svetskom prventsvu, koje će se u februaru održati na Planici (Slovenija).