I dalje bez sporazuma oko dovoženja otpada na Duboko (VIDEO)

UŽICE – Udruženje građana „Da (ne) dišemo Duboko“ nastavlja dežurstva zarad sprečavanja dovoženja smeća na deponiju Duboko iz svih ostalih opština okruga osim Užica. Ističu da, u uslovima kada deponija nema obnovljenu dozvolu za rad i kada nije još uvek u potpunosti sanirana šteta nastala majskim požarom, svako novo nagomilavanje većih količina otpada može ugroziti životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Pre 18 dana udruženje je započelo sa blokadama, jer smatraju da najavljeni projekat proširenja tela deponije nije moguć i da je jedino rešenje zatvaranje deponije.

„To više nisu blokade, već danonoćna dežurstva. Mogu istaći da smo zadovoljni odzivom građana, uvek je tu najmanje 10 ljudi, tu su i mlađi i stariji sugrađani“, kaže član udruženja Jovan Topalović.

Članovi udruženja smatraju da je nemoguće nastaviti sa dosadašnjom praksom i da sama deponija više nije u funkcionalnom stanju, ističući pritom činjenicu da nije dobila potrebnu dozvolu za rad od nadležnih ustanova.

„Po svim zakonima i po stanju na terenu, deponija Duboko više nije mesto na kojem može da se odlaže otpad. Može se odlučiti po zakonima koji propisuju uslove odlaganja otpada. Da li će se praviti nova deponija, koristiti postojeća, praviti spalionica, ali upravljanje otpadom kroz deponiju Duboko nije moguće. To zna i resorno ministarstvo, koje ne izdaje dozvole za deponiju dve i po godine“, kaže član udruženja Dragan Grujičić.

„Obraćali smo se nadležnim organima još od trenutka izbijanja požara. Do ovog trenutka jedini odgovor dobili smo od Vodne inspekcije pri Ministarstvu poljoprivrede. Ostali se smatraju ennadležnim. A ko je onda nadležan za to što je na nekoliko kilometara od centra grada deponovano mnogo više količina otpada nego što je predviđeno?“, kaže član udruženja Branko Nikolić.

Sa druge strane direktor regionalnog centra „Duboko“ Momir Milovanović smatra da je najmanji problem zatvoriti deponiju, ali ne vidi jasno definisanu alternativu za skladištenje smeća, pogotovo ako bi svaka od opština osnivača deponije morala da skladišti smeće na svojoj teritoriji.

„Traži se zatvaranje deponije? Nikakav problem. Samo me zanima gde će pronaći parcelu sa folijom, otplinjavanjem i prečišćavanjem otpadnih voda? Ako neka od opština osnivača smatra da je Duboko promašena investicija, neka slobodno na svojoj teritoriji obezbedi prostor za skladištenje otpada. A mislim da su svi svesni toga da je to nerealno, jer je za tako nešto neophodno makar 10 godina“, kaže Milovanović.

Iz regionalnog centra „Duboko“ napominju da su skoro u potpunosti sanirane posledice majskog požara na deponiji i očekuju da će se krenuti sa realizacijom najavljenog projekta proširenja tela deponije i izgradnje postrojenja za prečišćavanje deponijskih voda. Dodaju i da su sve opštine osnivači deponije izmirile svoja dugovanja iz prethodnog perioda.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.