Hrana sutrašnjice – zelena hrana (VIDEO)

ZLATIBOR – Na Zlatiboru se odžava maniefestacija „Hrana sutrašnjice“ koju organizuje ambasada Švedske u saradnji sa Švedskim institutom, opštinom Čajetina i Regionalnom razvojnom agencijom Zlatibor kako bi okupila i umrežila pojedince, organizacije i grupe koje se bave konceptom zelene hrane, kao i da se podstaknu predstavnici lokalnih zajednica da razmišljaju zeleno u procesu proizvodnje hrane.

”Hrana je odlična tema za saradnju između Srbije i Švedske, jer je prehrambena industirja ovde bitna za lokalnu privredu. Kada je u pitanju trgovina naše dve zemlje najznačajnija je malina i skoro sve maline koje se prodaju u Švedskoj stižu baš iz ovog dela Srbije. Srbija je vrlo plodna zemlja i ovde se dobro jede, ali da bi hrana bila dobra trebalo bi obratiti pažnju na zdravu životnu sredinu. Mi sarađujemo sa 17 opština u Srbiji u oblasti upravljanja otpadom i prečišćavanja vode. U ovom kraju nastavićemo da pomažemo u razvoju deponije Duboko”, rekao je ambasador Švedske Jan Lundin.

Uz goste iz Švedske i regiona i uz prisustvo lokalnih proizvođača organske hrane, predstavljeni su primeri dobre prakse, a predstavnici Zlatiborskog okruga su sa ambasadorom i saradnicima razgovarali o mogućnostima saradnje.

Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović podsetio je da se ta opština u razvojnom planovima oslanja na iskustva skandinavskih zemalja, navodeći primer vodosnabdevanja u Sirogojnu koji je sprovedeno u saradnji sa norveškom Vladom i razvoj Regionalne deponije Duboko.

„Danas govorimo o zdravoj hrani i zaštiti životne sredine koji su u ekonomski razvijenim zemljama biznis. U Srbiji smeće je problem, a u skandinavskim zemljama je unosan posao. Zaštita životne sredine i organska hrana mogu da budu zamajac za razvoj svake lokalne samouprave. Mi kao turističko mesto želimo da se pozicioniramo na svetskoj turističkoj mapi, a ako uradimo sve što smo zacrtali, infrasturkturu i zaštitu životne sredine možemo ponuditi dobar turistički proizvod i u tome koristimo međunarodna iskustva koja su već našla primenu“, rekao je Stamatović.

Predsednik opštine Nova Varoš Radosav Vasiljević predstavio je potencijale svoje opštine navodeći da ona sve ulaže u razvoj poljoprivrede i turizma.

„Samo u jednoj mesnoj zajdnici imamo registrovanih 500 domaćinstava koja se bave prizvodnjom sireva, proizvodimo dnevno 20 hiljada litara mleka, prozvodimo najviše heljde u Zlatiborskom okrugu, a zna se koliku ulogu ima heljdovno brašno u ishrani i tek će je imati. Siguran sam da sve što proizvedemo ćemo i prodati, jer je to zdrava, organska hrana i nadam se da ćemo taj koncept sve više razvijati“, rekao je Vasiljević.

Menadžerka projekta Birgita Tenander iz Švedskog instituta poručila je da je vrlo važno kako se konzuira hrana na globalnom, ali i lokalnom nivou.

„Ako želite da budete osoba koja se hrani zdravo, morate doprineti i da se planeta očuva. U ovaj projekat se nisu uključili samo pojedinci, već i mladi ljudi i start-ap organizacije. Primetili smo da preduzetnici imaju mnogo inicijativa i da se suočavaju sa istim izazovima bez obzira da li se nalaze u Stokholmu, Beogradu ili Sarajevu. Nama je vrlo bitno da izađemo iz velikih gradova i okrenemo se selima gde se zdrava hrana proizvodi”, rekla je Tenander.

Danas se na manifestaicji razgovara o važnosti sinergije lokalnog sistema proizvodnje hrane, kao i o promociji i marketingu zdravog načina ishrane koji utiče na zdravlje ljudi.

You may also like...