Gavović: Deponija Duboko mora nastaviti sa radom (VIDEO)
UŽICE – Gradsko rukovodstvo Užica dobilo je rok od Udruženja građana “Da (NE) dišemo Duboko”, da se do 4. novembra izjasni da li regionalni centar treba da postoji i gde će grad Užice od 4. novembra lagerovati neopasni otpad, odnosno, komunalni otpad i da li je predviđena neka druga lokacija. Toje potvrdio za ZOOMUE, pomoćnik gradonačelnice Užica, Predrag Gavović.
“Ono što mogu da kažem ispred gradskog rukovodsta, ali i ispred svih osnivača da ni jednog trenutka ni grad Užice, ni svi ostali osnivači, nisu dovodili u pitanje da li Regionalni centar treba da postoji ili ne. Regionalni centar mora nastaviti rad. Regionalni centar postoji već 12 godina i Regionalni centar će sigurno u nekom narednom periodu postojati. Ono što smo se dogovorili na koordinacionom telu, koje upravlja Regionalnom deponijom, koje čine svi predstavnici osnivači, odnosno, predsednici opštine i gradonačelnici, na sastanaku koji održan u prostorijama grada Užica prošle nedelje, jednoglasno je donet zaključak da Regionalni centar Duboko nastavi sa radom, kao i da se radi na proširenju tela deponije i realizaciji projekta vrednog 30 miliona evra”, rekao je Gavović.
Gavović podseća da grad i Deponija imaju odličnu saradnju sa Ministarstvom zaštite životne sredine. Minstarka Irena Vujović, obećala je 30 miliona evra za sanaciju tela deponije, kao i njegovog proširenja, ali i praktično drugu fazu realizacije projekta Regionalne sanitarne deponije “Duboko”.
“I pre nego što se desio požar radilo se na izradi projektno tehničke dokumentacije. Konsultanti od strane ministarstva su angažovani i mi smo već pri kraju izrade projektno tehničke dokumentacije. U zadnjih mesec, dva, tri, koliko traje taj post period posle požara, dosta posla je se odradilo. Nadležno ministarstvo je raspisalo javni poziv za izbor projektanta i izvođača na realizaciji proširenja tela deponije i sanaciji postojećeg tela deponije. Potpisivanje ugovora će se desiti, ja se nadam, u najskorije vreme i projektant će ući u projektovanje i dobijanje građevinske dozvole za izgradnju savremenog regionalnog centra. Siguran sam da će to biti prostor na kome će zlatiborski okrug i deo moravičkog okruga, u narednih 15, 20 možda i više godina, rešiti problem deponovanja otpada” zaključio je Gavović.
On je dodao da je u toku izrada nekoliko studija, koje se odnose na žaštitu životne sredine.
Prvobitnim planom, kada je deponija otvorena, predviđeno je da se 90 odsto otpada uništava, a da se samo deset odsto deponuje na telu Regionalne sanitarne deponije, pod određenim ekološkim uslovima, odnosno, prekriveno folijama.