Da i dalje raste zlatni bor (VIDEO)

ZLATIBOR – Na teritoriji Srbije postoje samo četiri primerka zlatnog bora. Kakobi se on očuvao, na Zlatiboru je počela saddnja 800 sadnica belog bora, koje će poslužiti kao podloge za kalemljenje zlatnog bora. 

Sađenje zlatnog bora
Foto: ZooMUE

Prirodu ne čuvamo onako kako treba. U tome se svi slažemo. Zato su svi pokušaji da je sačuvamo uvek dobrodošli. Nestaju brojne životinjske i biljne vrste, pa je tako ugrožen i zlatni bor, retka promena na belom boru. Prvi put ju je zabeležio šumarski inženjer Salih Omanović 1927. godine, a prvo kalemljenje uradio je dr Mihailo Tošić 1994.  godine.

“Do ovog projekta pronađena su samo četiri primerka sa karakteristikama zlatnog bora u Srbiji, a to je obično oko 50 do 60 odsto zlatnih četina, odnosno četina žute boje, što nisu karakteristike zlatnog bora”, kaže profesor Šumarsko fakulteta u Beogradu Vladan Ivetić.

Kako se radi o somatskoj promeni, zlatne četine nisu nasledna karakteristika. Ako se proizvode sadnice iz semena potomstvo će dati normalnu boju četina.

“Zbog toga smo se odlučili za vegetativno razmnožavanje, odnosno kalemljenje – sadnice su belog bora, a plemke su grančice zlatnog bora koji smo našli na terenu”,rekao je Ivetić.

Da bi zlatni bor opstao, u okviru Evropske nedelje zelene diplomatije, Udruženje “Discover Serbia” u saradnji sa Šumarskim fakultetom u Beogradu, organizovalo je sadnju belog bora.

“Kroz ovu akciju želimo da vratimo nešto po čemu je ovaj kraj poznat, a to je zlatni bor. Projekat ćemo realizovati u narednih godinu dana, u nekoliko faza. Sada smo u prvoj fazi, kada postavljamo podloge, koje ćemo kasnije kalemiti”, kaže Vladimir Pavlović iz organizacije “Discover Serbia”.

Pošumljavanje se organizuje uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji. Cilj je da se zajednički sačuva prirodno bogatstvo ovog regiona i zaštiti prirodni eko sistem.

Sađenje zlatnog bora
Foto: ZooMUE

“Hteli smo da uključivanjem meštana i lokalne zajednice razvijemo da dodatno razvijemo svest o potrebi da se očuva i zaštiti životna sredina, da meštani budu ponosni na zlatni bor, a ljubitelji prirode i turisti imaju još jedan razlog zašto da posete Zlatibor i da kroz njihovo praćenje njihovog daljeg razvoja, kako se sadnice koje se održavaju i čuvaju i oni samo budu učesnici tog celog postupka”, rekla je Sena Marić iz Delegacije Evropske unije u Srbiji..

Uz ekološki, čitava akcija ima i humanitarni karakter. Sto sadnica biće ponuđeno na prodaju po ceni od sto evra, a prikupljena sredstva namenjena su za podršku deci Zlatibora.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.