45 godina Karate kluba „Užice“
UŽICE – Karate klub „Užice“ ove godine slavi veliki jubilej, 45 godina postojanja. Kroz trenažni proces prošlo je hiljade mladih sportista i ostvareno puno značajnih rezultata na domaćoj i inostranoj sceni. I ove godine upisuju nove polaznike u školicu karatea. Treninzi se održavaju u osnovnim školama „Nada Matić“, „Dušan Jerković“ i „Stari grad“ u Turici. Telefoni na koji možete dobiti informacije su 069/1616607 i 064/1661688.
KARATE nije samo poseban oblik samoodbrane, već je i sport i veština koji vežbaču pruža priliku da prihvati zdrav i uravnotežen način života koji objedinjuje fizičko, umno i duhovno stanje.
Trenirajući karate deca vežbaju mišiće celog tela. Kroz trenažni proces razvija se brzina, snaga, izdržljivost, fleksibilnost, ravnoteža, preciznost i koordinacija.
Posebno treba naglasiti jačanje osobnosti i samopouzdanja, kao i plemenitost karate sporta (disciplina, kontrola, poštovanje, odgovornost prema radu i školskim obavezama).
U karate borbama koriste se ručne i nožne tehnike koje trebaju biti izvedene snažno, brzo i tehnički ispravno pazeći da tehnika ne povredi protivnika. U disciplini kate izvode se strogo propisane tehnike, te treneri trebaju prikazati potpuno razumevanje tehnika, pravilan ritam, brzinu, ravnotežu, i ispravnost tehnika. Zahtevnost sportskog karatea zahteva raznolikost trenažnog procesa, a time brz razvitak svih motoričkih sposobnosti. Takođe, raznovrsnost karate treninga ima veliki uticaj na zdravlje. Odličan je za asmatičare, jača prirodni imunitet, i utiče na zdrav metabolizam.
KARATE predstavlja kompleksan sistem samoodbrane koji čine osmišljene i sistematizovane tehnike odbrane i napada, njihove varijante i kombinacije koje se izučavaju radi primene u konkretnoj situaciji a takođe je jedna od najefikasnijih borilačkih veština.
Cilj je: sticanje samopouzdanja, smirenosti i koordinacije pokreta, što je u ovom uzrastu kod dece od presudnog značaja za dalji razvoj njihove ličnosti.
TRADICIONALNI I SPORTSKI KARATE
Sama reč Karate ili karatedo (jap. prazna ruka odn. put prazne ruke) je borilačka veština, poreklom iz Japana. U bukvalnom prevodu, kara znači prazna (gola) ili kineska (po načinu izgovora), te ruka ili šaka, dakle prazna ruka, i misli kako se odbraniti, odnosno boriti „bez oružja u rukama“.
Karate kao veština borenja nastaje u periodu od 1609 – 1903 godine na ostrvu Okinava objedinjavanjem kineskih i okinavljanskih veština borenja rukama i nogama.
Tvorcem modernog karatea smatra se Funakoši Gičin 1922 god u Tokiju. Nakon javnog prikaza karatea pristupio je uprkos otporima tradicionalno opredeljenih majstora reformaciji tradicionalnog praktikovanja karatea u cilju prilagođavanja novim modernim uslovima čime je dao koncept modernom karateu koji se danas uglavnom praktikuje kao karate sport.
Tradicionalni karate je najraspostranjeniji u Japanu, odakle je potekao, a sportski karate je popularan u Evropi, pa tako i kod nas, ali i ostalim zemljama sveta. 2020.godine u Tokiju, karate
će biti primljen u porodicu Olimpijskih sportova.
Kod nas, sportskim karateom dete može da se bavi već od pete godine u takozvanim karate školicama, jer je to uzrast kada deca razumeju trenera koji im pokazuje i prenosi znanje. Sve se uči kroz igru kako bi što lakše savladali prvi pokreti i kako vreme prolazi tako njihova sposobnost za kordinaciju, odsečnost i brzinu izvođenja pokreta postaje sve bolja. I ovom, kao i o bilo kom sportu, dete ne treba terati na silu već da pokuša par treninga i ako se vidi da ima afiniteta i dobru kordinaciju kao i želju prepustiti ga treneru da ga usmeri. Kao sport i borilička veština, njegova interaktivna narav nudi temelj za učenje i vežbanje životnih veština, poput skromnosti, uzajamnog poštovanja, iskrenosti i pozitivnog razmišljanja. Karate je poznato kao borilačka veština koja koristi sve delove tela u borbi. Bavljenje karateom, kao sportom, idealna je pretpostavka za razvijanje pozitivnih psiho fizičkih osobina kod mladih ljudi, a posebno u školskom uzrastu. Suprotno pedrasudama koje borilačke sportove karakterizuju nasilnim, karate svojim vežbačima primarno nudi disciplinu, poštovanje smirenost i samokontrolu, kao osnovne pretpostavke za bavljenje ovim sportom. Osnovni cilj karatea je samoodbrana i savlađivanje protivnika veštinom. Iskoristiti njegovu grešku, razdraženost i tako ga savladati.
TRENING ZA BOLJE ZDRAVLJE
Karateom mogu da se bave i mališani slabijeg zdravlja, asmatičari, oboleli od dijabetesa, manjih srčanih smetnji i nekim od deformiteta, ali pod nadzorom i po savetu lekara.
U karateu se uspostavlja ravnoteža duha i tela, deca u školi postižu bolje rezultate, misli im ne lutaju, bolja su u komunikaciji sa vršnjacima, otvorenija, imaju primetno veće samopouzdanje i motorički su sposobnija. Hiperaktivna deca, karateom postižu mnogo: razvijaju pažnju, koncentraciju, umiruju se.
Oprema za karate:
Od opreme, u prvih mesec – dva, dok još nisu odlučila da li žele da treniraju, deca na trening dolaze obučena u donji deo trenerke i majicu, a kasnije kimono je osnovna oprema za vežbanje.
Karate klub „Užice i ove godine vrši upis novih polaznika u školicu karatea. Treninzi se održavaju u osnovnim školama „Nada Matić“, „Dušan Jerković“ i „Stari grad“ u Turici. Telefoni na koji možete dobiti informacije su 069/1616607 i 064/1661688.
ZooM