Uticaj građana na medije (video)

UŽICE-Informativni program RTS-a nije mesto gde se čuje relevantan glas građana,jer oni govore o temama koje nisu najvažnije i iznose nekakva nerelevantna mišljenja,izjavila je Jovanka Matić iz Instituta društvenih nauka na okruglom stolu u Užicu ,na kome se govorilo o uticaju građana na medije.

 

Debata na okruglom stolu bazirana je bila na istraživanju medijskih i pravnih aspekata RTS-a,kao javnog servisa koji ima posebne obaveze u reprezentovanju pluralizma ideja i mišljenja građana,koje je sproveo Edukacioni centar uz podršku Fondacije za otvoreno društvo tokom 2014.godine.

“Građani predstavljaju ukras da bi se pokazalo da postoje i drugi osim organa vlasti koji su najastupljeniji u informativnim programima.Preko 30 odsto Dnevnika otpada na predstavnike vlasti,dok građani čine 7,5 odsto sadržaja ove informativne emisije”,istakla je Matićeva.

 

Matićeva je rekla da je analizirana i emisija “Ovo je Srbija” i da se došlo do zaključka da to nije relevantna informativna emisija.

Odgovorni urednik Redakcije dopisništva RTS-a Nenad J. Ristić istakao je da se radi o kvantitativnom istraživanju prema kojima on ima velike rezerve.

“Ne možete u periodu od 5 meseci,koliko je trajao monitoring,da u jednoj sedmici gledate tri emisije RTS-a i da izvlačite relevantne zaključke.Sumnjam u dobronamernost takvog istraživanja ,koje sa druge strane ipak pruža korektivan pravac za razmišljanje o eventualnom budućem radu””,rekao je Ristić.

 

Jovanka Matić je ocenila da RTS favorizuje vlast i naglasila da to nije u vezi sa ekonomskom zavisnošću od države.

“Radi se o konstantnoj uređivačkoj politici još iz 90-tih godina.RTS se tada ali  i danas ponaša kao državna televizija,koja je aparat države”,naglasila je Matićeva.

 

Na okruglom stolu u Užicu zaključeno je i da medijska slika i situacija pokazuju da u realnosti nema gotovo ničega što odražava rešenja koja su predviđena u novim medijskim zakonima.

“Dobro je da imamo zakone,ali da li sve te zakonske odredbe primenjive u praksi.Možda u nekoj evropskoj zemlji,ali Srbija je specifična i to se mora imati u vidu.Videćemo šta će biti”,zaključio je Ristić.

ZooM

 

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.