Teslin prvenac dobija dodatni agregat

UŽICE-Najstariju hidrocentralu u Srbiji „Pod gradom” na Đetinji u Užicu, napravljenu 1900. godine, prvu po Teslinim principima polifaznih struja u ovom delu Evrope, EPS rekonstruiše i dograđuje i u ovoj godini. Na elektrani-muzeju izuzetne istorijsko-tehnološke vrednosti, sa originalnim „Simensovim” mašinama i sada sposobnim da proizvode struju, već je dozidan novi deo zgrade. Uz vidljivu nameru da sačinjava celinu sa glavnim objektom, sagrađenim pre 119 godina.

U EPS-u napominju da je vrednost investicije 118 miliona dinara, te da se očekuje da rekonstruisana hidroelektrana bude puštena u rad tokom poslednjeg kvartala ove godine.

Projekat rekonstrukcije najstarije hidroelektrane u Srbiji zbog istorijskog značaja objekta realizuje se u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Muzejski deo hidroelektrane ostaće u funkciji sa dve originalne „Simensove” turbine iz 1900. godine, koje će biti puštane u pogon prilikom dolaska turističkih grupa, stručnih ekskurzija i stranih delegacija. Na isti način je hidroelektrana „Pod gradom” funkcionisala i pre početka rekonstrukcije.

Kako je „Politici” rečeno u Sektoru za odnose sa javnošću EPS-a dalje navode, projektnom dokumentacijom predviđena je ugradnja dodatnog agregata snage 273 kilovata. Novi agregat će koristiti postojeću infrastrukturu tako da nisu u planu dodatni radovi koji bi narušili rečni tok.

Prema propisanim uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, predviđeno je da novi agregat bude postavljen u praznu prostoriju postojeće mašinske zgrade, uz zahtev da se ovaj deo objekta dodatno vizuelno uklopi sa autentičnim objektom. Ispunjenje pomenutog zahteva podrazumeva izvođenje radova kako bi deo mašinske zgrade sa novim agregatom činio jedinstvenu vizuelnu celinu sa glavnim delom objekta u pogledu visine i oblika krova te bio u potpunosti uklopljen u spoljašnje konture i fasadu originalne mašinske zgrade.

Kad se ostvari ovaj projekat, navedeno je u odgovoru EPS-a, postići će se vraćanje stare hidroelektrane u operativno stanje, zahvaljujući dodatnom agregatu čija je planirana godišnja proizvodnja oko 1,7 miliona kilovat-časova električne energije, kao i očuvanje muzejskog i turističkog kapaciteta objekta. U EPS-u napominju da je vrednost investicije 118 miliona dinara, te da se očekuje da rekonstruisana hidroelektrana bude puštena u rad tokom poslednjeg kvartala ove godine.

Izvor:politika.rs

You may also like...