Rehabilitacija i rekreacija za nekadašnje sportiste sa nacionalnim priznanjima (VIDEO)

ZLATIBOR – „Olimpijsko srce“ je projekat Olimpijskog komiteta Srbije u okviru koga se bivšim olimpijcima i sportistima, nosiocima nacionalnih priznanja, obezbeđuje rehabilitacija i rekreacija u Specijalnoj bolnici Čigota na Zlatiboru. Prve desetodnevne vaučere iskoristile su bivše olimpijke, rukometašice Ana Gojnić i Radmila Marković.

Ana i Radmila donele su Jugoslaviji srebro i bronzu sa Svetskih prvenstava šezdesetih godina u rukometu. Jedna odmerena Slavonka, druga srčana Crnogorka, obe na fakultetima i obe sa istom ljubavi ka sportu i državi.

„Mi smo jedva čekale termin da dođemo na trening, to je ljubav prema sportu, to je želja da se trenira, da se razvija“, priseća se Ana.

Radmila ponosno ističe da su sve devojke tada znale zbog čega su došle u velike gradove, pa su bile  uspešne i u privatnom životu i u sportu.

„Nismo imale nijednu igračicu koja nije na fakultetu, a i radile smo, zaradile smo „obične“ penzije, a zaslužile nacionalne“, priča Radmila.

Zbog srca koje su davale na terenu njih dve je prve pozvao Olimpijski komitet Srbije da borave u Specijalnoj bolnici Čigota na rehabilitaciji i rekreaciji u okviru projekta „Olimpijsko srce“ kojim su želeli da se oduže zaslužnim sportistima.

„Ideja je bila da im se na neki način oduži u poznijim godinama u ustanovama kao što je  „Čigota“ gde bi oni bili na odmoru ili popravili svoje zdravstveno stanje“, kaže Zoran Ristanović iz „Čigote“.

Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković ističe da su akciji dali ime „Olimpijsko srce“ kako stari olimpijci ne bi izgubili vezu sa sportom u kom su bili, ali  i sa komitetom.

„Ova akcija ide od našeg do njihovog srca“, navodi Maljković.

Ovim projektom se prvi put, posle nacionalnih penzija, sportskim velikanima ukazuje čast i poštovanje.

„Ja sam se iznenadila kad su mene kao nastariju, sa 82 godine, pozvali da idem na rekreaciju, ali možda je red i to da doživimo“, kaže Ana.

Radmila dodaje da je čula za“Čigotu“, ali da nije znala da je u njoj toliko lepo, da su dobri vazduh, smeštaj, hrana i da je uslužno lekarsko osoblje.

„Odužujući se nama ovakvim programom, Olimpijski komitet daje stimulans mladim sportistima kako bi postigli bolje rezultate“, zaključuje Radmila.

Program podrške traje do Letnjih olimpijskih igara u Tokiju 2020. godine do kada će sedamdeset dvoje zaslužnih sportista, starijih od 65 godina, dobiti odgovarajuću medicinsku pomoć i negu.

Rukometašice će naslediti proslavljeni jugoslovenski džudista Slavko Obadov i fudbaler Nemanja Đurić.

 

You may also like...