Bezdomni kandidat za UNESCO-vu listu svetske baštine

UŽICE-Za ponos je , isto kao i za zapitati se, što se tiče naše zajednice, jeste situacija u kojoj jedan izuzetno vredan kulturni entitet- umetnička keramika Zlakusa, koja je upravo u proceduri dokumentovanja nadležne državne komisije za ulazak u proceduru za upis na UNESCO-vu listu,  u Užicu još uvek nema rešen problem adekvatnog prostora za čuvanje i izlaganje.

-Proces dokumentovanja materijala radi upisa na UNESCO-vu listu što se tiče tri stvari u Zlakusi: zlakuškog grnčarstva, Međunarodne kolonije umetničke keramike Zlakusa, i Umetnička škola Užice, odnosno učešće svih dosadašnjih generacija đaka  ove škole u domenu umetniče keramike.  Ministarstvo kulutre stoji iza ovog projekta i personalno i  materijalno, budući da je već određen tim ljudi koji priprema dokumentaciju, i kojima sam već, na njihov zahtev, poslala tražene podatke i materijal.  Deo koji se tiče mog autorskog projekta – Međunarodne kolonije, i deo koji se tiče učešća Umetničke škole Užice gde sam kao profesor na smeru Grnčarstvo kroz zvanična dokumenta Ministarstva prosvete prilagodila plan i program, već su poslati Snežani Tomić iz Muzeja Staro selo Sirgojno koja radi na prikupljanju i obradi ovih dokumenata. Od početka rada kolonije, kao profesor u Umetničkoj školi, kroz zvanična dokumenta odobrena od strane Ministarstva prosvete, prilagođen je plan i program i delu grnačrstva koji se tiče umetničke keramike, na način kako se to radi u Zlakusi. U Službenom glasniku je 2002. godine objavljeno, kao zvanični dokument Ministarstva prosvete da deca uče stari zlakuški zanat , uz deo koji se radi na Međunarodnoj koloniji umetničke keramike. Tražila sam da se promeni naziv smera, iz Grnač u Grnčar- umetnička keramika, odnosno Grnač- dizajn keramike. Deca kod nas u školi, i  inače, svo vreme uče izradu keramike spojem starog zanata iz Zlakuse i moderne umetničke keramike, tako da je to specifičnost koja je vezana- i za očuvanje tradicije i savremene tokove umetnosti i obrazovanja- rekla je Sofija Bunadžić, akademski slikar, osnivač Međunarodne kolonije umetničke keramike Zlakusa i direktor Umetničke škole Užice.

Podsećanja radi, stari grnčarski zanat bio je  na ivici zaborava u  Zlakusi pa se svega pet domaćinstava se bavilo lončarstvom sve dok Sofija nije pokrenula Koloniju. Ideja da se stari način izrade keramike,  način kako su se vekovima u Zlakusi pravili „zemljani“ lonci i drugi upotrebni predmeti: na grnčarskom točku, pa pečenjem na otvorenoj vatri, usavrši u domenu izrade premeta umetničke keramike, razvojem Kolonije ponovo je pokrenuo lončarstvo u ovom selu. Sada se tim zanatom u Zlakusi bavi oko trideset domaćinstava, a pored komercijalnih  predmeta upotrebne vrednosti , lista proizvoda se proširila u široku lepezu  ostalih proizvoda:od saksija do suvenira. No, lonci iz Zlakuse su i dalje zaštitni znak grnačstva u ovom kraju, a Međunarodna kolonija umetničke keramike se vremenom visoko pozicionirala u umetničkim krugovima širom sveta. Jedna od potvrda vrednosti i značaja kolonije jeste da je godinama unazad na listi prioriteta kolonija koje finansijski podržava Ministarstvo kultrue, kao i lokalna samouprava, a stvar je prestiža u umetničkim krugovima upisati u biografiju i učešće u radu kolonije u Zlakusi. Nakon svega što gotovo svi u Užicu i Srbiji znaju o ovoj koloniji i Zlakusi , za zapitati je se, da li je u redu da umetnička keramika nastala na koloniji još uvek stoji „natrpana“ u tri neadekvatna prostora: ateljeu Sofije Bunardžić, prostoru koji pripada Gradskom kulturnom centru Užice i turističkoj destinaciji -Potpećka pećina.

Uporedo sa angažovanjem koje se tiče njenog autorskog projekta Kolonija keramika Zlakusa, Sofija je od prošle godine i direktor Umetničke škole u Užicu u čijem je osnivanju i učestvovala. Odmah nakon preuzimanja direktorskog mesta, njenu prepoznatljivi energiju usmerila je i na obavljanje ove funkcije, a ono što đake, nastavnike i roditelje očekuje u 2018. godini je izvesno prilagođavanje rada škole savremenim tokovima obrazovanja ali i trendovima koji uslovljavaju promenu načina razmišljanja u izboru zanimanja:

-Nastavničko veće i Školski odbor usvojili su odluku da Umetnička škola ove godine upisuje tri  smera  u dva odeljenja po dvadeset učenika u opštem opredeljenju ka dizajnu, pa ćemo imati mesta za 20 Likovnih tehničara, 10 Grafičkih dizajnera i 10 za smer Dizajn tekstila u drugom odeljenju. To znači da ukupan broj mesta ostaje isti, ali se ove godine neće obrazovati na smerovima Graver, Drvorez, Grnčar i ostale , kako  bismo rekli umetničke profile koji više „vuku“ na zanat, zbog  toga što se na smeru Likovni tehničar, uz crtanje uči i slikanje, vajanje, grafika, konzervaciju, zidno slikarstvo i smatramo da je za decu ovakvo obrzovanje atraktivnije- najavila je Sofija ovogodišnje planove škole, i dodala:

-Škola i inače „osluškuje“ i zahteve dece i roditelja tokom godine kojima iskazuju svoju zainteresovanost za smerove na kojima bi se školovali, ali i isto tako vodi računa o onome što ih nakon školovanja u Užicu očekuje, odnosno: da li su odabrani smerovi saglasni sa planovima za uspis u visokoškolske ustanove- akademije i više škole, da li se na tržištu više traže zanatska ili čisto umetnička opredeljenja i slično. Zbog toga i imamo prilagođavanja u odabiru profila kojo će se školovati – i to  svake godine. Ove godine smo se odlučili da se usmerimo ka dizajnerskom opredeljenju u svakom od nabrojanih profila jer se jednostavno i na višim nivoima obrazovanja a i na tržištu umetnički profili pretežno vezuju za ovu odrednicu. Smatramo da  četrdeset đaka na nivou regiona, koliko inače škola upisuje, koji će nakon mature imati na diplomi odrednicu Dizajn, mnogo lakše, s nivoom znanja koji se i kroz istoriju škole pokazao kao izuzetan kroz ocenu koliko je dece s lakoćom upisalo fakultete i više škole, sasvim u skladu i sa potrebama savremenog života, i sa željama dece koja planiraju da upišu našu školu.

Na pitanje da li će se ova odluka odraziti i na postojeće nastavne kapacitete, dobili smo odgovor da „će možda par nastavnika imati smanjenju normu časova, što je u svakom slučaju bolja solucija nego da se ne prijavi dovoljan broj đaka , ako bi se išlo po starom programu odabira profila, pa da se mora razmišljati i o otkazima“.

Umetnička škola Užice, po Sofijinim rečima, na proleće, kao i svake godine „kreće u tradicionalno predstavljanje rada škole kroz izložbe radova bivših i sadašnjih đaka“ u gradovima regiona da bi se što veći broj roditelja i dece informisao o načinu rada, nivou obrazovanja i svim drugim uslovima za školovanje u ovoj, jednoj od retkih u Srbiji, specijalizovanih umetničko profilisanih  srednjih škola.

M.Nikolić /Pasaž

 

You may also like...